RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Błaszczak podpowiada opozycji: Tak możecie odkupić swoje winy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Opozycja wywołując awanturę w Sejmie próbuje zatrzeć te wszystkie winy, których dopuściła się, rządząc do 2015 roku – powiedział minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. Przypomniał, jak za rządów Platformy Obywatelskiej likwidowano jednostki wojskowe, „otwierając wschodnią Polskę Putinowi”. Zaznaczył, że teraz opozycja ma szansę „odkupić swoje winy”.

Wywiad: Rosjanie wykorzystują zmodyfikowane pociski jądrowe do ostrzału Ukrainy

Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę starymi rakietami, z których usunięto głowice jądrowe. Według ekspertów Rosja sięga po...

zobacz więcej

Na początku środowego posiedzenia Sejmu poseł KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obrad o informacje ministra obrony narodowej ws. propozycji przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot.  


Oskarżył wicepremiera o to, że Polska odrzuca przyjęcia systemów rakietowych od zachodnich sąsiadów. Wtórował mu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który stwierdził, że NATO i UE to dwa fundamenty polskiego bezpieczeństwa. 

 

Zobacz także: Szef MON o niemieckich Patriotach 

 

– Rozumiem, że awantura z waszej strony jest próbą zatarcia tych wszystkich win, kiedy rządziliście do 2015 r. To przecież wy osłabialiście Wojsko Polskie poprzez likwidację jednostek wojskowych. Prezydent Lech Kaczyński ostrzegał w 2008 roku przed odbudową imperium rosyjskiego, imperium Putina. A wy co robiliście? W 2011 r. likwidowaliście jednostki wojskowe, otwieraliście wschodnią Polskę Putinowi. To jest właśnie działanie na szkodę Polski – odpowiedział opozycji minister obrony.  

 

Zaznaczył, że rząd PiS, odkąd w 2015 r. doszedł do władzy stawia na wzmacnianie Wojska Polskiego: „Organizujemy jednostki wojskowe, kupujemy broń. Dzięki temu, że powstała ustawa o obronie ojczyzny, dzięki temu, że przewodniczącym komitetu ds. bezpieczeństwa i obrony był premier Jarosław Kaczyński, stworzyliśmy ustawę, która daje nam fundament do tego, byśmy mogli realnie wzmacniać wojsko i obronność Rzeczypospolitej” – wyliczał.  

 

PiS proponuje większe wydatki na obronność


– Ale możecie spróbować odkupić swoje winy. Jak? Zagłosujcie za zmianą konstytucji, by móc jeszcze większy budżet wydać na wzmocnienie Wojska Polskiego. Spróbujcie to zrobić – zaapelował Błaszczak. 

 

Przypomnijmy – projekt ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS, został złożony w Sejmie 7 kwietnia. W maju odbyło się jego pierwsze czytanie. Wówczas za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie: KO, Lewicy, Konfederacji, Polski 2050 i PPS. 

  

Projekt zawiera zmianę art. 216 ust. 5, w którym ma być zapisane wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP. 

 

Zobacz także: Norwegia kupuje polskie Pioruny. Podpisano kontrakt 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej