
Francuska bagietka została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę wiadomość z euforią.
Pewien Francuz stracił pracę, gdyż przełożeni zarzucili mu, że jest nudny i mało towarzyski, ponieważ nie brał udziału w imprezach integracyjnych....
zobacz więcej
Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.
Piekarze od lat prosili władze francuskie o rejestrację bagietki jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości. W 2018 r. prezes Narodowej Konfederacji Francuskich Piekarni i Cukierników Dominique Anract spotkał się w tej sprawie z prezydentem Emmanuelem Macronem, aby wyrazić swoje zaniepokojenie spadkiem jakości francuskiego chleba i łamaniem tradycyjnych receptur przez masowych producentów.
Według byłej minister kultury Roselyne Bachelot, lobbującej za wpisanie wypieku na listę UNESCO, bagietka jest „żywym elementem naszego dziedzictwa” zdolnym do zjednoczenia Francuzów.
Mieszkająca w Londynie szylkretowa kotka Flossie została uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszego żyjącego kota na świecie. Ma 26 lat...
zobacz więcej
Na liście UNESCO znajdują się już m.in.: gobeliny z Aubusson (wpisane w 2009 r.) czy fest–noz – zbiorowa praktyka tradycyjnych tańców z Bretanii (od 2012 r.).
Kandydatura bagietki została ogłoszona w marcu 2021 roku, konkurowała m.in. z cynkowymi dachami Paryża.
Piekarze wyjaśniają, że około 250 gramów pszenicy, woda, sól i zakwas to podstawowe składniki bagietki, jednak każda piekarnia ma swoją recepturę na tę najsłynniejszą francuską bułkę.
Piekarze liczą, że UNESCO pomoże przywrócić atrakcyjność ich zawodu i ograniczy spadek liczby piekarni w kraju. W latach 50. we Francji funkcjonowało około 50 tys. piekarni, obecnie jest ich około 30 tys.