RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

80 mln wyłudzonych z dotacji oświatowej. Kolejne zatrzymania CBA

Śledztwo ma charakter rozwojowy (fot. CBA)
Śledztwo ma charakter rozwojowy (fot. CBA)

Kolejne osoby usłyszały zarzuty w związku z śledztwem dotyczącym wyłudzania środków w wysokości blisko 80 mln zł z dotacji oświatowej – poinformowało CBA.

Akcja CBA. Trzy osoby zatrzymane

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby, które miały korzystać z 80 fałszywych faktur VAT na pół mln zł. Do tej pory CBA w...

zobacz więcej

Delegatura CBA w Katowicach wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach śledztwo dotyczące wyłudzeń pieniędzy z dotacji oświatowych na prowadzenie szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych o wartości ponad 80 mln zł. 

 

„W lipcu 2022 roku zatrzymano organizatorów przestępczego procederu Mieszka A. i Aleksandrę K., którzy do chwili obecnej decyzją sądu przebywają w areszcie” – podaje Biuro. Zaznaczając, że w sprawie do tej pory zarzuty przedstawiono 11 osobom. 

  

Wątek, który bada CBA, dotyczy przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy pochodzących z czynów zabronionych. W ramach tego wątku funkcjonariusze CBA zatrzymali łącznie siedmiu podejrzanych, w tym troje w listopadzie.

Niektórym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a wszystkim – doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mienia pochodzącym ze środków publicznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz przyjmowania korzyści. 

  

„Dzięki działaniom śledczych do tej pory w sprawie zabezpieczono na poczet przyszłych kar majątek o wartości około 37 mln zł w tym nieruchomości, gotówkę oraz środki na rachunkach, samochody oraz obrazy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i na bieżąco trwają czynności związane z ujawnianiem i zabezpieczeniem majaku podejrzanych” – wskazuje zespół prasowy CBA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej