RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Incydent z udziałem samolotów wojskowych Rosji i Chin”. Korea Płd. poderwała myśliwce

Moskwa i Pekin „ostrzegają” przed współpracą z USA? (fot.  South Korean Defense Ministry via Getty Images)
Moskwa i Pekin „ostrzegają” przed współpracą z USA? (fot. South Korean Defense Ministry via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie i chińskie samoloty wojskowe wleciały w środę do strefy identyfikacji obrony powietrznej Korei Południowej bez uprzedzenia; w odpowiedzi poderwano południowokoreańskie myśliwce - ogłosiło kolegium szefów sztabów armii Korei Płd.

Seria katastrof rosyjskich samolotów wojskowych

Co najmniej sześć rosyjskich samolotów wojskowych rozbiło się od września z powodu usterek technicznych – poinformował we wtorek portal Jerusalem...

zobacz więcej

Samoloty – dwa chińskie i sześć rosyjskich – wleciały bez ostrzeżenia do strefy identyfikacji, ale nie naruszyły przestrzeni powietrznej Korei Płd. – zaznaczyło dowództwo. 

 

Straszak w odwecie za współpracę z USA? 

 

Według obserwatorów samoloty prowadziły wspólne chińsko-rosyjskie manewry w czasie, gdy Korea Południowa zacieśnia sojusz z USA i utrzymuje swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała agencja Yonhap. 

  

Rano dwa chińskie bombowce H-6 dwukrotnie wlatywały w różnych miejscach do strefy identyfikacji obrony powietrznej Korei Płd. i opuszczały ją za każdym razem po ok. 30 minutach. Około południa wleciały do niej ponownie w towarzystwie czterech rosyjskich bombowców Tu-95 i dwóch myśliwców Su-35 i przebywały w niej niecałe 20 minut – przekazał Yonhap. 

  

Wojsko Korei Płd. poderwało samoloty wojskowe, w tym myśliwce F-15K, aby zapobiec potencjalnej „przypadkowej sytuacji” – poinformowało południowokoreańskie kolegium szefów sztabów. 

Strefa identyfikacji obrony powietrznej nie jest narodową przestrzenią powietrzną i nie jest zdefiniowana przez żaden traktat międzynarodowy, ale władze Korei Południowej wymagają od wlatujących do niej samolotów, aby informowały o tym z wyprzedzeniem. 


Zobacz także: Norwegia kupuje polskie Pioruny. Podpisano kontrakt 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej