RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Norwegia kupuje polskie Pioruny. Podpisano kontrakt

Polskie Pioruny trafią do Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii (fot. mesko.com.pl)
Polskie Pioruny trafią do Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii (fot. mesko.com.pl)

Najnowsze

Popularne

Norweskie Siły Zbrojne będą wyposażone w systemy rakietowe Piorun produkowane przez Mesko ze Skarżyska-Kamiennej. Umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w Oslo – poinformowała w komunikacie spółka będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Politico: Polska – wschodzące militarne mocarstwo Europy

Na kanwie incydentu w lubelskim Przewodowie Politico pochyla się nad stanem polskiej armii. Portal wskazuje, że „stoicka” reakcja Warszawy wynika z...

zobacz więcej

W ramach wartego kilkadziesiąt milionów euro kontraktu Mesko dostarczy kilkaset rakiet Piorun oraz zestawy startowe. Umowę w tej sprawie podpisał we wtorek w Oslo wiceprezes spółki Przemysław Kowalczuk. 

 

„Nie powiedzieli ostatniego słowa” 

  

„Umowa jest wynikiem postępowania prowadzonego w trybie otwartym, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy uzbrojenia. Praca wykonana przez ostatni rok przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawiła, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza, niż naszych konkurentów i wygraliśmy przetarg” – zaznacza Kowalczuk cytowany w komunikacie. 

  

Jak dodał, firma „oczywiście nie powiedziała ostatniego słowa”. „Jest to nasz przystanek w ekspansji na rynki zewnętrzne. Na tym opiera się nasza strategia dla tej grupy produktów. W dość krótkim czasie skutecznie dostosowaliśmy naszą ofertę do specyficznych wymagań norweskiego klienta, co udowadnia naszą elastyczność zarówno biznesową, jak i technologiczną” – zaznaczył. 

  

Wiceprezes Mesko dodaje, że umowa z Norwegią nie jest ostatnią, której można spodziewać się w nieodległym czasie. 

W komunikacie podkreślono, że Mesko prowadzi od lat szeroką współpracę z norweską firmą Nammo w zakresie amunicji średniego kalibru, ale obecnie podpisana umowa jest pierwszą na dostawy tego typu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Norwegii. 

  

Pioruny z Polski coraz popularniejsze na świecie


Mesko wskazuje też, że Norwegia jest kolejnym – po Estonii oraz Stanach Zjednoczonych – krajem, który zdecydował się na zakupów Piorunów. 

  

Zestawy Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych (samoloty, śmigłowce, drony)

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PIORUN (fot. PAP Infografika)
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PIORUN (fot. PAP Infografika)

Zobacz także: Ukraińcy na froncie zachwyceni polską bronią. Dostosowali ją pod amerykańskie pociski [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej