RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Seria katastrof rosyjskich samolotów wojskowych

Co najmniej sześć rosyjskich samolotów wojskowych rozbiło się od września (fot.  STRINGER / Reuters / Forum, zdjęcie ilustracyjne)
Co najmniej sześć rosyjskich samolotów wojskowych rozbiło się od września (fot. STRINGER / Reuters / Forum, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Co najmniej sześć rosyjskich samolotów wojskowych rozbiło się od września z powodu usterek technicznych – poinformował we wtorek portal Jerusalem Post.

Co Putin robił w wieku 23 lat? W archiwach odnaleźli młodego „porucznika KGB”

Już w 1976 roku Władimir Putin, jako młody porucznik KGB, uczestniczył w przeszukaniu mieszkania petersburskiego pisarza Olega Wołkowa. Jak...

zobacz więcej

Cztery z nich to myśliwce używane w inwazji na Ukrainę. 

 

Portal zaznacza, że o ile mniejsze zdziwienie budzą awarie starszych samolotów, takich jak Mig–31 i Su–25, o tyle katastrofa z udziałem bombowca Su–34, który rozbił się w Jejsku, uderzając w budynek mieszkalny, przez co zginęło 15 osób, jest niezrozumiała, ponieważ samolot ten wszedł do użytku dopiero w 2014 roku. 

 

W Irkucku natomiast rozbił się – również spadając na dom mieszkalny – samolot wojskowy Su–30, który także należał do nowszej generacji maszyn – przypomniał Jerusalem Post. 

Rosjanie ostrzelali szpital w Chersoniu

Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał....

zobacz więcej

Niektórzy analitycy próbują zrzucić winę na trwającą wojnę na Ukrainie, ale to nie tłumaczy katastrof samolotów rozbijających się daleko od linii frontu. Katastrofę w Jejsku rosyjskie władze tłumaczą wyciekiem paliwa, choć eksperci jako możliwą przyczynę wskazali, że podczas lotu mogła eksplodować amunicja, którą samolot przewoził. 

 

Według eksperta amerykańskiego think tanku RAND Corporation Michaela Bohnerta przyczyną ostatnich katastrof mogą być następstwa sankcji państw zachodnich wobec Rosji, które powodują, że Rosjanom jest coraz trudniej zdobyć części zapasowe i sprzęt niezbędny do bieżącej konserwacji samolotów. 

 

Według Paula Schwartza eksperta z innego amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) istnieje „wyraźny związek między zwiększonym tempem operacji wojskowych podjętych w ciągu ostatniego półtora roku a zwiększoną liczbą wypadków samolotów wojskowych”. Uważa on, że za katastrofami lotniczymi rosyjskich maszyn stoi ich nadmierna eksploatacja.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej