RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Spalę was jak Niemcy”. Hajlowanie i groźby po meczu niemiecko-żydowskiej młodzieżówki

Gospodarzem meczu z TuS Makkabi Berlin była CFC Hertha 06 (fot. Shutterstock/Maxisport)
Gospodarzem meczu z TuS Makkabi Berlin była CFC Hertha 06 (fot. Shutterstock/Maxisport)

Zawodnicy niemiecko-żydowskiej młodzieżowej drużyny piłki nożnej TuS Makkabi Berlin po meczu okręgowej ligi byli wyzywani, w ich kierunku wykonywano hitlerowski salut. Usłyszeli też: „Zabierzcie flagę albo spalę was i waszą plugawą flagę, wy dranie, tak jak zrobili to z wami Niemcy” – opisuje bulwersujący incydent dziennik „Berliner Zeitung”.

Posłowie Konfederacji hajlowali. „To tylko podniesienie ręki pod jakimś kątem”

Wygłupialiśmy się na zlocie wolnościowej młodzieżówki. Wiadomo, że możemy sobie pozwolić na takie żarty, jak nikt inny. To prześmiewcze zdjęcie....

zobacz więcej

Gospodarzem meczu, który odbył się 13 listopada, była CFC Hertha 06. CFC to skrót od Charlottenburger Fußball-Club, ale właściwie wszyscy mówią po prostu: Hertha 06. To klub z długą historią, liczba w nazwie wskazuje na rok założenia 1906. 

  

Antysemityzm wylał się z niemieckiego boiska

 

„W tym meczu nie chodziło tylko o to, kto jest lepszy na boisku. Już w przerwie nastroje na stadionie ulegają zmianie, a po meczu eskalują. Aż do hitlerowskiego salutu. Zawodnicy drużyny przyjezdnej wyjeżdżają jak najszybciej. Później mówią, że czuli się przeganiani po nazwaniu ich »brudasami« i okrzykach, że zostaną spaleni wraz z ich »brudną flagą«. Tak napisał arbiter w sprawozdaniu po meczu” – czytamy w tekście. 

  

Przegoniona drużyna gości to TuS Makkabi Berlin. Jest niemiecko-żydowskim klubem sportowym, którego korzenie sięgają 1898 roku, kiedy to powstał żydowski klub sportowy Bar Kochba Berlin. 

  

Młodzieżowe drużyny obu klubów grały ze sobą 13 listopada, na boisku Herthy 06 w Charlottenburgu. Byli to juniorzy A. Zawodnicy w tej grupie wiekowej mają od 17 do 19 lat, są u progu dorosłości – pisze gazeta. Drużyna gości wygrała mecz. 

To co działo się po meczu dokumentuje w „specjalnym raporcie” sędzia Ender Apaydin, a dokument ujawnia dziennik „Berliner Zeitung”. 

  

Groził, że ich spali i grzmiał o żydowskim spisku 

 

Sędzia opisuje w nim, jak krótko po końcowym gwizdku zauważył nastolatka, który nie miał na sobie stroju sportowego, stał w odległości około trzech metrów od niego i był „wyraźnie zdenerwowany”. Kiedy zawodnicy TuS Makkabi chcieli zrobić sobie zdjęcie drużynowe przed izraelską flagą, ten młody człowiek zaczął krzyczeć na graczy Maccabi: „Pieprzę wasz kraj i waszą flagę, wy suk***yny. Zabierzcie flagę albo spalę was i waszą brudną flagę, wy dranie, tak jak zrobili to z wami Niemcy"

Burmistrz, radni i rzecznik bawili się w bicie po twarzach w knajpie [WIDEO]

Na kanale YouTube dziennikarza Marka Czyża pojawiło się osobliwe nagranie. Ma przedstawiać burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, przewodniczącego...

zobacz więcej

Sędzia zapisał, że upomniał młodzieńca i zapytał, jak się nazywa. Okazało się, że to piłkarz juniorów Herthy 06, który tego dnia nie grał. Sędzia pokazał mu czerwoną kartkę. Gracz powiedział do niego wtedy między innymi: „Kupili cię Żydzi”. 


Niedługo potem doszło do drugiego incydentu, kiedy zawodnik Herthy 06, tym razem grający w meczu, kilkakrotnie wykonał salut Hitlera w kierunku zawodników i kibiców Maccabi. Kiedy sędzia próbował pójść za zawodnikiem do szatni, aby jemu również pokazać czerwoną kartkę, wpadł pomiędzy kilku wściekłych kibiców. Doszło do trzeciego zdarzenia. Jedna z kibicujących kobiet krzyczała w kierunku graczy Maccabi: „Po prostu się odwalcie, brudasy. Zawsze jest z wami stres. Zawsze prowokujecie”. 

  

1500 euro 

 

Rozprawa przed sądem sportowym Berlińskiego Związku Piłki Nożnej odbyła się prawie dwa tygodnie później. Dwaj młodsi zawodnicy Herthy 06 zostali wykluczeni na dwa lata za dyskryminację, znieważanie, obrażanie sędziego i groźby. CFC Hertha 06 otrzyma również karę pieniężną w wysokości 1500 euro, a drużynie odjęte zostaną trzy punkty. 

  

Benjamin Steinitz z RIAS, centrum dokumentacji ataków antysemickich w Berlinie, nie ma wątpliwości, że kary nałożono słusznie. Prześledził już wiele procesów przed sądem sportowym.


„W przeszłości antysemickie działania i wypowiedzi piłkarzy Herthy 06 wobec TuS Makkabi Berlin były kilkakrotnie bagatelizowane przez sąd sportowy” – dodaje. Tym razem tak się nie stało. Także dzięki wrażliwości sędziego. 

  

Kluby mają 14 dni na złożenie odwołania. 

 

Zobacz także: Szef niemieckiej Centralnej Rady Żydów o początku końca życia żydowskiego w Niemczech 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej