RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Francuzi znów stawiają na węgiel

We Francji siłownie węglowe wytwarzały w poniedziałek około 3 proc. energii elektrycznej (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)
We Francji siłownie węglowe wytwarzały w poniedziałek około 3 proc. energii elektrycznej (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Elektrownia węglowa Emile-Huchet w Saint-Avold w Mozeli została ponownie otwarta i zaczęła produkować energię elektryczną poniedziałku z powodu niedoborów prądu we Francji – poinformował we wtorek dyrektor zakładu Philippe Lenglart. To zresztą niejedyna tego typu jednostka w kraju.

„Muszą być gotowi na katastrofę”. Koordynator ds. terroryzmu alarmuje

Mieszkańcy Niderlandów muszą być przygotowani na potencjalną katastrofę – twierdzi Pieter-Jaap Aalbersberg krajowy koordynator ds. zwalczania...

zobacz więcej

Emitująca duże ilości CO2 elektrownia Emile-Huchet, jedna z ostatnich elektrowni węglowych we Francji, miała zostać definitywnie zamknięta pod koniec marca. Jednak rząd zmienił decyzję i zdecydował o jej ponownym otwarciu w celu zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej kraju w czasie wojny na Ukrainie i niedoborów energii jądrowej produkowanej przez koncern EDF. 

 

Macron obiecywał co innego 

 

Ponowne otwarcie elektrowni jest sprzeczne z zobowiązaniami prezydenta Emmanuela Macrona, który obiecał w czasie kampanii wyborczej zamknięcie wszystkich siłowni węglowych we Francji. 

  

Elektrownia będzie potrzebowała ponad 500 tys. ton węgla, co pozwoli przy pełnej mocy wytworzyć do 600 megawatogodzin (MWh)energii i zasilić jedną trzecią gospodarstw domowych w regionie Grad East we Francji. 

  

We Francji nadal działa jeszcze jednak elektrownia węglowa – w Cordemais w departamencie Loara Atlantycka. Jest obsługiwana przez EDF. W poniedziałek siłownie węglowe wytwarzały około 3 proc. energii elektrycznej w kraju, w porównaniu do prawie 60 proc. energii jądrowej i od 5 do 10 proc. energii wiatrowej. 

Firma GazelEnergie, która obsługuje elektrownię w Saint-Avold, aby uruchomić zakład, musiała ponownie zatrudnić pracowników, którzy przeszli na emeryturę lub odeszli z pracy na specjalnych warunkach i z dużymi odprawami. 

 

Zobacz także: Kim jest kobieta odnaleziona na terenie kopalni? Apel policji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej