RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Meksykańskie wojsko może być na ulicach. Tego chciał prezydent

Meksykańskie wojsko (fot. Manuel Velasquez/Getty Images)
Meksykańskie wojsko (fot. Manuel Velasquez/Getty Images)

Sąd Najwyższy Meksyku rzatwierdził obecność wojska na ulicach kraju w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i w ramach walki z przestępczością zorganizowaną. W ten sposób przyjęto polecenie prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora.

Atak na ratusz w Meksyku. Nie żyje kilkanaście osób, w tym burmistrz

Uzbrojeni napastnicy zabili 18 osób podczas ataku na ratusz w San Miguel Totolapan w stanie Guerrero na południu Meksyku; wśród zabitych jest...

zobacz więcej

Sąd potwierdził konstytucyjność sierpniowego polecenia Lópeza Obradora, który nakazał żołnierzom i piechocie morskiej opuszczeniekoszar w celu walki z przestępczością zorganizowaną.

 

Środek ten, przyjęty przez Izbę Deputowanych, pozwala, by meksykańska Gwardia Narodowa mogła posłać żołnierzy do zadań w zakresie bezpieczeństwa publicznego w sposób „nadzwyczajny, regulowany, nadzorowany, podporządkowany i uzupełniający”. Może on obowiązywać w czasie 10 lat od przyjęcia prawa bezpieczeństwa publicznego, które weszło w życie w 2019 r.

 

W sierpniu López Obrador zaproponował, aby meksykańscy żołnierze i piechota morska pozostali na ulicach również po 2024 r., aby wspierać meksykańską policję w pracach związanych z bezpieczeństwem publicznym, po tym jak przeforsował reformę w 2019 r., która zakładała maksymalny okres pięciu lat.

 

Czytaj także: Epidemia morderstw kobiet targa Meksykiem

 

„Fakt, że Sąd Najwyższy zatwierdza udział sił zbrojnych w zadaniach związanych z bezpieczeństwem do czasu, gdy inne instytucje cywilne, takie jak Gwardia Narodowa (Guardia Nacional) zakończą swoją integrację (…), w żaden sposób nie oznacza, że ​​ten sąd zezwala na militaryzację bezpieczeństwa publicznego” – wyjaśnił sędzia.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej