RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Chiński program kosmiczny. Pierwsza taka operacja w historii

Załoga Shenzhou-15 spędzi na ważącej 66 ton stacji Tiangong pół roku (fot. PAP/EPA/Li Gang)
Załoga Shenzhou-15 spędzi na ważącej 66 ton stacji Tiangong pół roku (fot. PAP/EPA/Li Gang)

Najnowsze

Popularne

Trzej chińscy tajkonauci przybyli na chińską stację kosmiczną Tiangong („Niebiański Pałac”), aby zmienić jej dotychczasową załogę. Będzie to pierwsza taka operacja, przeprowadzona przez Chińczyków.

Polak może polecieć w kosmos. „To jest dopiero początek” [WIDEO]

Myślę, że to jest dopiero początek. Zostałem wybrany jako rezerwowy astronauta. Teraz jest kwestia, żeby zbudować możliwości takie, aby polska...

zobacz więcej

Statek kosmiczny Shenzhou-15 wystartował we wtorek po południu naszego czasu z kosmodromu na pustyni Gobi. Po przeszło sześciu godzinach połączył się ze stacją kosmiczną. Astronauci zostali przywitani przez trzyosobową załogę stacji, przebywającą tam od początku czerwca.


Oczekuje się, że poprzedni członkowie załogi powrócą na Ziemię na początku grudnia, co potwierdzi zdolność stacji do tymczasowego utrzymania sześciu astronautów, co jest kolejnym dokonaniem chińskiego programu kosmicznego.


Eksperymenty w kosmosie


Załoga Shenzhou-15 spędzi na ważącej 66 ton stacji Tiangong sześć miesięcy, podczas których przeprowadzi ponad 1000 eksperymentów naukowych, od badania adaptacji roślin w kosmosie po zachowanie płynów w warunkach mikrograwitacji.


Chińska stacja kosmiczna jest obecnie drugim obsadzonym przez ludzi obiekcie na orbicie wokółziemskiej, obok Międzynarodowej Agencji Kosmicznej. Stacja została zbudowana w trakcie 11 misji kosmicznych, z których pierwsza zaczęła się w kwietniu 2021 roku.Stany Zjednoczone odizolowały Chiny od kierowanej przez amerykańską agencję NASA Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zakazały NASA jakiejkolwiek współpracy z Chinami.


Stacja Tiangong jest kamieniem węgielnym ambicji Chin, które chcą stać się potęgą kosmiczną i dorównać największym państwom operującym w przestrzeni – USA i Rosji.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej