RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Waluś pchnięty nożem w więzieniu w RPA

Jan​usz Waluś skazany na dożywocie za zabójstwo lewicowego polityka Chrisa Haniego (fot. Juda Ngwenya / Reuters / Forum)
Jan​usz Waluś skazany na dożywocie za zabójstwo lewicowego polityka Chrisa Haniego (fot. Juda Ngwenya / Reuters / Forum)

Jan​usz Waluś, skazany w Republice Południowej Afryki na dożywocie za zabójstwo lewicowego polityka Chrisa Haniego, został pchnięty nożem w więzieniu. Jego stan jest stabilny.

Sąd Najwyższy orzekł ws. Walusia. Polak od 28 lat przebywa w więzieniu w RPA

Janusz Waluś nie wyjdzie na wolność. W poniedziałek Sąd Najwyższy w Pretorii nie zdecydował się na warunkowe zwolnienie Polaka, który od 28 lat...

zobacz więcej

Według południowoafrykańskich władz, 69-letni Polak został zaatakowany przez współwięźnia.


Janusz Waluś miał za kilka dni wyjść na wolność. Trybunał Konstytucyjny RPA uchylił decyzję ministra sprawiedliwości tego kraju Ronalda Ramoli, który odmówił Walusiowi zwolnienia warunkowego w 2020 roku. Sąd orzek​ł, że decyzja ministra była irracjonalna, podlega rewizji i zostaje uchylona.


W 1993 roku Waluś zastrzelił lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, Chrisa Haniego. Pierwotnie został skazany na karę śmierci, jednak zmieniono ją na dożywocie.


Polski imigrant ubiegał się o zwolnienie warunkowe od 2016 roku. ​W 2017 roku zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego, aby ułatwić proces przedterminowego zwolnienia go z więzienia i powrotu do Polski. Jego zwolnienie – pomimo wyroków sądów – blokowali ministrowie sprawiedliwości RPA.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej