RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Białoruska opozycjonistka trafiła z łagru do szpitala

Maryja Kalesnikawa trafiła na intensywną terapię (fot. Biełsat)
Maryja Kalesnikawa trafiła na intensywną terapię (fot. Biełsat)

Białoruska więźniarka polityczna i opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została przewieziona na oddział intensywnej terapii w szpitalu w Homlu. Według najnowszych informacji, została wczoraj zoperowana. Jej stan ocenia się jako „stabilnie ciężki”.

Rosjanie ostrzelali szpital w Chersoniu

Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał....

zobacz więcej

O przewiezieniu kobiety z kolonii karnej na oddział chirurgii, a we wtorek na oddział intensywnej terapii poinformowali białoruscy opozycjoniści i niezależne media.


Niezależny portal Zierkało podał, powołując się na źródła, że Kalesnikawa trafiła do szpitala z powodu problemów z żołądkiem. Oficjalnie nie udało się tej informacji potwierdzić.


24 kwietnia Maryja Kalesnikawa, członkini sztabu i Rady Koordynacyjnej kandydata na prezydenta Wiktara Babaryki, skończyła 40 lat. Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 roku dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku. Oskarżono ją z trzech artykułów kodeksu karnego: spisek w celu przejęcia władzy, utworzenie formacji ekstremistycznej oraz publiczne wezwanie do działań zagrażających bezpieczeństwu narodowemu. Sąd Rejonowy w Mińsku uznał ją za winną i skazał na 11 lat pozbawienia wolności.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Zaniepokojenie z powodu tych informacji wyraziła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. „Jestem zaniepokojona doniesieniami, że laureatka Nagrody Sacharowa za rok 2020 Maryja Kalesnikawa jest w szpitalu. Więziona przez Łukaszenkę za walkę o wolność i godność, jest symbolem walki o demokratyczną Białoruś. Jesteśmy z nią i z każdym, kto chce wolnej Białorusi” – napisała na Twitterze Roberta Metsola.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej