RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemieckie Patrioty w Polsce? Scholz i Lambrecht zabrali głos

Niemcy oferują Polsce Patrioty (fot. Bundeswehr)
Niemcy oferują Polsce Patrioty (fot. Bundeswehr)

Najnowsze

Popularne

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna – informuje agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Pomoc Ukraińcom. Rząd przyjął projekt nowelizacji

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, przedstawiony przez MSWiA. Proponowana regulacja zakłada m.in....

zobacz więcej

– Nasza oferta dla polskiego rządu w sprawie ochrony jego własnego kraju jest wciąż na stole – powiedział we wtorek Scholz, cytowany przez agencję Reutera.


– Polska jest szczególnie narażona – stało się to jasne podczas tragicznego ataku rakietowego z dwiema ofiarami śmiertelnymi. Ważne było i jest dla mnie wspieranie Polski jako dobrego sąsiada i bliskiego sojusznika w tych trudnych czasach. Stąd ta oferta – nadzór i obrona powietrzna z Eurofighterami i Patriotami – powiedziała Lambrecht w rozmowie opublikowanej we wtorek na portalu dziennika „FAZ”. – Podtrzymujemy naszą ofertę – zapewniła.


– Oferta brzmi: stacjonowanie niemieckich Patriotów z niemieckimi załogami na polskiej ziemi – dopytywał dziennikarz „FAZ”. – Taka właśnie jest oferta – odpowiedziała minister obrony Niemiec.Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że Ukraina byłaby lepszym miejscem dla niemieckich Patriotów. – Jak tylko można prosić naszych niemieckich partnerów, to byłbym za tym, by zestawy Patriot zostały umiejscowione w zachodniej części Ukrainy; wtedy będą chroniły zarówno kawałek naszego nieba we wschodniej Polsce, jak i całą zachodnią Ukrainę – wskazał szef polskiego rządu.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej