RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Praczki ‘Ndranghety uciekły z Włoch do Polski. Wpadły w ręce służb

Poszukiwane kobiety miały brać udział w przekrętach podatkowych na dziesiątki milionów euro (fot. arch. zdjęcie ilustracyjne)
Poszukiwane kobiety miały brać udział w przekrętach podatkowych na dziesiątki milionów euro (fot. arch. zdjęcie ilustracyjne)

„Łowcy cieni” CBŚP razem z funkcjonariuszami KAS zatrzymali trzy Polki, ścigane Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez włoski wymiar sprawiedliwości. Kobiety mają być zamieszane w oszustwa podatkowe oraz pranie pieniędzy dla kalabryjskiej ‘Ndranghety, jednej z najpotężniejszych organizacji mafijnych na świecie.

Włoska mafia poszerza pole działania. Czy nadal grożą zamachy?

Włoska mafia w ciągu ostatnich lat zmieniła swój sposób działania, poszerzyła pole aktywności w wielu branżach włoskiej gospodarki, ale i...

zobacz więcej

O zatrzymanych Polkach niewiele wiadomo, poza tym, że mają od 44 do 47 lat. Włosi poszukiwali je za udział w grupie przestępczej zajmującej się lokalnym patentem na wyłudzanie zwrotu podatku. Oszustw tych ścigane miały się dopuścić pod auspicjami kalabryjskiej ‘Ndranghety.

 

Na kobietach ciążyły nadto zarzuty o pranie pieniędzy pochodzących z przestępczych operacji. – Z informacji przekazanych przez stronę włoską wynika, że wartość fikcyjnych transakcji, poprzez które uszczuplano budżet włoskiego państwa, szacuje się na kwotę ponad 50 mln euro – mówi podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Kamyczek do walki z ‘Ndranghetą

 

W poszukiwanie uciekinierek z Półwyspu Apenińskiego zaangażowali się policjanci z grupy „Łowcy cieni” CBŚP oraz funkcjonariusze mazowieckiej KAS wspierani przez Biura Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji.

 


Działania miały związek z trwającym od trzech lat projektem I-CAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta – Interpol Współpraca przeciwko ‘Ndrangheta). „To wielopoziomowa inicjatywa policyjna, mająca koordynować międzynarodowe działania i zwalczanie ‘Ndranghety, wykorzystując możliwości i narzędzia analityczne Interpolu, do dzielenia się m.in. wiedzą fachową czy danymi wywiadowczymi” – tak o projekcie informuje Interpol.

 

Kobiety zostały namierzone i zatrzymane w Warszawie oraz na Śląsku i Lubelszczyźnie. Wszczęto już wobec nich procedurę ekstradycyjną do Włoch.

Aresztowano zbiegłego mafiosa. To szef 'ndranghety

W katalońskim mieście Castelldefels w Hiszpanii policja zatrzymała szefa kalabryjskiej mafii 'ndrangheta. Barcelońscy funkcjonariusze zatrzymali we...

zobacz więcej

Imperium z Kalabrii

 

Interpol tak charakteryzuję ‘Nadranghetę: „jedną z najbardziej rozległych i potężnych organizacji przestępczych na świecie. Pochodząca z włoskiego regionu Kalabrii, poszerzyła swoje strefy wpływów na cały świat i wciąż się rozwija. Dziś ‘Ndrangheta jest uważana za jedyną włoską organizację mafijną obecną na każdym kontynencie światowym”. Zdaniem ekspertów Kalabryjczycy słyną z okrutności i bezwzględności.

 

Z raportów Antymafijnej Komisji oraz Antymafijnej Dyrekcji Śledczej, o których portal tvp.info pisał przed miesiącem wynika, że Kalabryjczycy mają nadal zdolność do łatwego zawierania współpracy z organizacjami narkotykowymi z Ameryki Południowej, jak i politykami, administratorami, przedsiębiorcami i osobami wykonującymi wolne zawody.

 

Organizacja angażuje w każde nielegalne przedsięwzięcie gwarantujące duży zysk: przemyt i handel narkotykami (koordynując trasy przerzutowe z Ameryki Środkowej i Południowej do Europy i Afryki), handel bronią, składowanie i usuwanie nielegalnych odpadów w Europie i Afryce, lichwę, prostytucję, przemyt ludzi, zwierząt czy dzieł sztuki.

 

Zyski prane są w sieci spółek rozsianych po całym świecie, działających w branży budowlanej czy sektorze dóbr luksusowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej