RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Gang zarobił krocie na przemycie nielegalnych imigrantów. Passa się skończyła

Dla przemytników migranci byli tylko towarem (fot. Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne)
Dla przemytników migranci byli tylko towarem (fot. Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne)

Co najmniej kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów przemyciła z Białorusi do Europy Zachodniej grupa rozbita przez wielkopolskie „pezety” Prokuratury Krajowej. Podróż do „raju” kosztowała od 10 do 13 tys. dolarów od osoby. Śledczy skierowali właśnie do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom kierującym tą szajkę i dwóm kurierom.

Operacja ABW i Straży Granicznej. Przemytnicy ludzi zatrzymani

Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały organizatorów przemytu przez granice Polski migrantów z krajów Bliskiego Wschodu...

zobacz więcej

Wszystko zaczęło się 26 października 2021 roku, kiedy policjanci z poznańskiej drogówki zatrzymali do kontroli busa jadącego ze Wschodu. Okazało się, że na pace upchniętych było 17 osób, w tym dzieci.  

 

Kierowca został zatrzymany, do tego znaleziono przy nim amfetaminę. Szybko też się okazało, że miał obowiązujący zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 31-latek miesiąc wcześniej wyszedł z więzienia. W przeszłości zaś był karany między innymi za kradzieże, oszustwa, uszkodzenia ciała czy naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. 

 

W Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy, posiadania narkotyków oraz niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. 

Przemyt migrantów z Białorusi. Służby rozbiły grupę przestępczą

660 nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przerzuciła do państw Unii Europejskiej grupa przestępcza, którą rozpracowały służby kilku państw, w...

zobacz więcej

Jak walizki 

 

Po nitce do kłębka śledczym udało się ustalić skład całej szajki przemytników ludzi oraz metody ich działania. – W toku postępowania prokurator ustalił, że z wykorzystaniem zagranicznych biur podróży obywatele Iraku i Syrii przejeżdżali do Mińska, a następnie nielegalnie przekraczali zieloną granicę białorusko-polską i potem busami byli transportowani do Niemiec. Każda osoba płaciła przemytnikom od 10 do 13 tys. dolarów – mówi portalowi tvp.info prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.  

 

Wiadomo, że gang działał do września do grudnia 2021 roku na terenie województw podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego oraz Niemiec. Migrantów upychano w wynajętych busach. Jak walizki. Tak, aby udało się maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową.


Za kurs z Podlasia pod granicę z Niemcami, kierowcy otrzymywali 4 tys. zł.  

 

– Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa dokonała skutecznego przerzutu kilkudziesięciu imigrantów. Na skutek działania funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej udaremniono przerzut 28 osób – dodaje prok. Borchólski. Gruzin zaatakował nożem pracownika Rossmanna. Zarzuty i areszt

Obywatel Gruzji w drogerii na warszawskiej Pradze Północ próbował ukraść perfumy. Gdy ochroniarz chciał powstrzymać złodzieja, ten wyciągnął nóż i...

zobacz więcej

Rozliczeni na końcu 

 

Łącznie w sprawie zatrzymano siedem osób, z których każda była odpowiedzialna za wykonanie odpowiednich zadań: od przygotowania busa po odbioru migrantów. Wobec części podejrzanych przed sądem zapadły już prawomocne wyroki, w tym na kary wieloletniego pozbawienia wolności. 

 

Teraz do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko ostatnim czterem członkom szajki. Zostali oni oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (w tym dwaj o kierowanie nią) oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy państwowej. Grozi za to do 10 lat więzienia.  

 

Liderzy grupy przebywają w aresztach. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozory policyjne, zakaz wzajemnego kontaktowania się, nakaz przebywania w określonym miejscu, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w łącznej kwocie ponad 700 tys. zł. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej