RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Amerykański dyplomata o wizie dla Ławrowa: Polska miała prawo odmówić

Polska miała prawo nie wydać wizy Siergiejowi Ławrowowi (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Polska miała prawo nie wydać wizy Siergiejowi Ławrowowi (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Sprawy wizowe są prerogatywą państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), więc szanujemy wybór Polski, by odmówić wizy szefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Ławrowowi – powiedział we wtorek ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dyplomata ocenił, że strategia wojenna Moskwy, która koncentruje się obecnie na maksymalnym zwiększeniu cierpienia Ukraińców podczas zimy, nie okaże się skuteczna.

Polska nie chce wpuścić Ławrowa. Rosja protestuje

Na początku grudnia w Łodzi planowana jest Rada Ministerialna OBWE. – Nie spodziewamy się na niej wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych...

zobacz więcej

Sprawy wizowe są suwerenną prerogatywą wszystkich 57 państw OBWE, wszystkie mają swoje prawa i wszyscy ich przestrzegamy. Polska dokonała swojego wyboru i go szanujemy – powiedział Carpenter podczas wirtualnej konferencji prasowej przed czwartkowym szczytem OBWE w Łodzi. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o odmowę przyznania wizy szefowi rosyjskiej dyplomacji.


Pytany, czy po rezolucjach m.in. Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm, USA są gotowe do poczynienia podobnego kroku, odpowiedział przecząco.


 – Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości w administracji Bidena, że Rosja próbuje rozsiewać strach na całej Ukrainie i używa do tego najbardziej brutalnych i horrendalnych metod – zaznaczył Carpenter. Dodał jednocześnie, że w amerykańskim prawie uznanie państwa za sponsora terroryzmu niesie za sobą konkretne skutki prawne, które mogą skomplikować dostarczanie pomocy humanitarnej na Ukrainę i zagrozić porozumieniu dotyczącemu eksportu ukraińskiej żywności.


– Uważamy, że takie formalne ustalenie nie dałoby nam żadnych dodatkowych narzędzi, by zwiększać koszty ponoszone przez Rosję, których już teraz nie mamy do dyspozycji – dodał.


Ambasador USA ocenił, że choć obecna strategia wojenna Moskwy skupia się na maksymalnym zwiększeniu cierpienia Ukraińców podczas zimy, nie okaże się skuteczna. Zaznaczył, że zachodni sojusznicy stale zwiększają możliwości Ukrainy do obrony przed kolejnymi atakami.


Rosja poniesie w tym porażkę (...) Taka jest moja prognoza – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej