RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pentagon zabrał głos nt. przekazania systemów Patriot Ukrainie

W Polsce są już dwie baterie Patriot zamówione w 2018 roku (fot. Simon Jankowski/NurPhoto via Getty Images)
W Polsce są już dwie baterie Patriot zamówione w 2018 roku (fot. Simon Jankowski/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pentagon nie ma obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik departamentu obrony USA gen. Patrick Ryder. Z jego słów wynika, że amerykańska administracja nie widzi przeszkód, żeby inne państwo zdecydowało się na taki ruch.

Trzy priorytety Bidena przed świętami. Prezydent przestrzegł Kongres przed... kolejarzami

Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego...

zobacz więcej

Ryder odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów na Ukrainę samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami. Rzecznik stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla USA, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania tego konkretnego systemu. 

  

Dwugłos w departamencie obrony USA 

 

– Jeśli chodzi o jakikolwiek typ baterii Patriot z USA, w tej chwili nie mamy żadnych planów, by dostarczać je na Ukrainę. Ale nadal prowadzimy dyskusje i jeśli będziemy mieli coś do ogłoszenia, poinformujemy o tym – powiedział. Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel resortu przekazał podczas telekonferencji, że jeśli chodzi o systemy obrony powietrznej, wszystkie opcje są „na stole”, w tym systemy Patriot. 

  

Ryder zaznaczył, że gdyby inne państwo zdecydowało się przekazać ten system, byłaby to jego suwerenna decyzja. 

  

– Jeśli chodzi o NATO, to wyobrażałbym sobie, że byłoby to częścią dyskusji Sojuszu – dodał. Wskazał przy tym, że przekazanie jakiegokolwiek zaawansowanego systemu obrony powietrznej wymaga znaczącego przeszkolenia i zapewnienia dla niego odpowiedniej logistyki. 

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.(PAP)


Zobacz także: Co Putin robił w wieku 23 lat? W archiwach odnaleźli młodego „porucznika KGB” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej