RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Co Putin robił w wieku 23 lat? W archiwach odnaleźli młodego „porucznika KGB”

Władimir Putin w wieku 17 lat (fot. arch.PAP/ EPA/STRINGER)
Władimir Putin w wieku 17 lat (fot. arch.PAP/ EPA/STRINGER)

Najnowsze

Popularne

Już w 1976 roku Władimir Putin, jako młody porucznik KGB, uczestniczył w przeszukaniu mieszkania petersburskiego pisarza Olega Wołkowa. Jak informuje portal Radia Swoboda, artystę skazano później na 7 lat więzienia za „antyradziecką agitację i propagandę”. Daty pojawiające się w dokumentach są zbieżne z oficjalną biografią Putina.

Putin, czyli zbrodnia na własnym narodzie

Nie tylko bezprawna agresja na Ukrainę sprawiła, że Władimir Putin zasłużył na miano zbrodniarza. Odpowiada on za ogrom cierpień narodu...

zobacz więcej

Historyk Konstantin Szołmow zwrócił uwagę na prezentowany w Muzeum Historii Politycznej w Petersburgu raport z przeszukania w mieszkaniu Wołkowa. W dokumencie widnieje nazwisko Putina jako „porucznika KGB”, bez podania innych szczegółów.  

 

Młody oprawca z KGB 

 

Jeżeli prześledzić oficjalną biografię Putina, to w dniu rewizji, 13 września 1976 roku, miał on 23 lata, przeszedł już kurs szkolenia kadr operacyjnych KGB i rzeczywiście był „porucznikiem organów wymiaru sprawiedliwości” radzieckich służb specjalnych – napisało Radio Swoboda. 

  

Ponadto w protokole przeszukania widnieje nazwisko porucznika KGB Koszeliowa, który, podobnie jak Putin, pracował później w administracji mera Petersburga Anatolija Sobczaka. 

  

Portal przypomniał, że 3 sierpnia 1976 r. artysta i obrońca praw człowieka Julij Rybakow oraz pisarz Oleg Wołkow namalowali na ścianie Twierdzy Pietopawłowskiej w Leningradzie (obecnie Petersburg – red.) czterdziestometrowy napis o treści:  

„Krzyżujecie wolność, ale dusza ludzka nie zna okowów!”.

 Z tego powodu autorzy napisu zostali aresztowani i skazani na kary więzienia: Wołkow na siedem lat, a Rybakow – na sześć lat. 

  

Według Rybakowa Putin był również osobiście zaangażowany w poszukiwanie pisarki Julii Wozniesienskiej, która została aresztowana mniej więcej w tym samym czasie i oskarżona o antyradziecką propagandę – czytamy dalej. 

 

Zobacz także: Koteria kontra dyktator. Putin skończy jak Chruszczow?


***

Zdjęcie na górze artykułu to jedno z nielicznych zdjęć młodego Władimira Putina. Fotografia ujrzała światło dzienne w sierpniu 2019 r., nie jest datowana, ale przyjmuje się, że pochodzi z 1969 r., a więc z 9. klasy szkoły średniej – Putin miał wówczas 17 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej