RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tak też można pomóc. Miliony monet z napisem „Slava Ukraini” wyemituje Bank Estonii

Dyrektor Banku Estonii: moneta ma przypominać ludziom, że wolność jest wartością najwyższą (fot. FB/Eesti Pank)
Dyrektor Banku Estonii: moneta ma przypominać ludziom, że wolność jest wartością najwyższą (fot. FB/Eesti Pank)

Najnowsze

Popularne

Bank centralny Estonii (Eesti Pank) rozpoczął we wtorek emisję dwóch milionów monet o wartości dwóch euro z napisem „Slava Ukraini”.

Niemcy blokują wypłaty z UE dla Ukrainy. Kuźmiuk: Kompromitacja, chodzi o miliardy

3 mld euro, które już dawno miały trafić na pomoc Ukrainie, zostaną przekazane do Kijowa najwcześniej w styczniu. – Głównym hamulcowym są Niemcy –...

zobacz więcej

Monety zostaną wprowadzone do obiegu przez banki oraz punkty sprzedaży detalicznej. Ich zakup będzie również możliwy jako część charytatywnej cegiełki; środki zebrane w ten sposób trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy. 

 

– Moneta o nominale dwóch euro ma wspierać Ukrainę i trafi dziś do obywateli Estonii i poprzez sprzedaż, do innych krajów Europy. Moneta ma przypominać ludziom, że wolność jest wartością najwyższą – powiedział dyrektor Banku Estonii Madis Muller. 

 

W lipcu bank wyemitował 40 tys. podobnych monet, a środki zebrane z ich sprzedaży przekazano bankowi centralnemu Ukrainy. 

 


Moneta przedstawia symbol troski i czułości: postać kobiety chroniącej w przyciśniętych do twarzy dłoniach ptaka. Nad przyodzianą w wianek głową i kłosem zboża widnieje napis „Slava Ukraini”. Autorką projektu monety jest pochodząca z Charkowa studentka Estońskiej Akademii Sztuki w Tallinie, Daria Titowa. 

 

 


Dwa miliony monet wybito w Mennicy Finlandii. 


Przeczytaj także: Bruksela przestanie wspierać Ukrainę? Europosłowie z Polski protestują


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej