RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent Xi zabrał głos nt. współpracy energetycznej z Rosją

Prezydent Chin Xi Jinping (fot. Kevin Frayer/Getty Images)
Prezydent Chin Xi Jinping (fot. Kevin Frayer/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił we wtorek, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą. „Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją” – podkreślił szef państwa, cytowany przez agencję Xinhua.

Rosjanie marzną na froncie, a polityk… wystroił się w sprzęt od NATO

Część rosyjskich jednostek jest świetnie wyposażonych, ale nie brakuje i takich, w których żołnierzom brakuje nawet ciepłych ubrań. Tymczasem...

zobacz więcej

Głodne energii Chiny są jednym z największych na świecie importerów rosyjskich surowców energetycznych. Ich zakupy ropy i gazu podwoiły się w październiku 2021 roku, gdy chińscy nabywcy postanowili skorzystać z rabatów oferowanych przez Moskwę – pisze Associated Press.

 

Agencja przypomina, że tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę we wspólnym komunikacie wydanym przez Xi i rosyjskiego prezydenta chiński przywódca oświadczył, że jego przyjaźń dla Władimira Putina „nie ma granic”. 


Relacje ze „starym przyjacielem” 


Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę i dotyczące importu surowców energetycznych nie zabraniają Indiom i Chinom ich kupna. Jednak prezydent USA Joe Biden ostrzegł Pekin, że poniesie konsekwencje ewentualnej pomocy dla Moskwy, polegającej na obchodzeniu restrykcji. 


W czerwcu, w dniu swoich urodzin, Xi w rozmowie telefonicznej z Putinem, potwierdził dobre relacje ze „starym przyjacielem” prezydentem Rosji –relacjonowały chińskie media. Xi zapewnił wtedy Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie „suwerenności” i „bezpieczeństwa”. 


Kreml poinformował wówczas, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji, w tym „w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej