RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wicepremier Gliński: Dziś serce Europy bije w Kijowie

„Ukraina poświęcając życie obywateli, broni dziś Europy, jej wartości i kultury” (fot.  Jeff J Mitchell/Getty Images)
„Ukraina poświęcając życie obywateli, broni dziś Europy, jej wartości i kultury” (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Musimy pamiętać, że dziś serce Europy bije w Kijowie. Kijów jest dziś europejską stolicą kultury. Ukraina poświęcając życie obywateli, broni dziś Europy, jej wartości i kultury, przed rosyjskim barbarzyńcą. UE musi wreszcie adekwatnie zareagować – powiedział w Brukseli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak podkreślił „jeżeli Ukraina się załamie, to pełnoskalowa wojna zagrozi kolejnym krajom”.

Polscy muzealnicy w kontakcie z ukraińskimi. „Agresja zagrożeniem dla dziedzictwa kulturowego”

Bezprawna inwazja Rosji na Ukrainę zagraża nie tylko niepodległości kraju i życiu obywateli, ale również dziedzictwu kulturowemu naszych wschodnich...

zobacz więcej

Wicepremier podkreślił, że „spowodowany wojną kryzys energetyczny w UE dotyka wszystkie państwa członkowskie. – To rezultat krótkowzrocznej, fatalnej polityki uzależniania Europy od rosyjskiego gazu – powiedział. Jak przypomniał „Polska wdrożyła wiele środków w celu złagodzenia negatywnych skutków kryzysu”.


– Wprowadziliśmy maksymalne ceny energii dla wielu podmiotów – instytucji kultury i uczelni artystycznych. Zamierzamy kontynuować podobne rozwiązania dla sprzedaży gazu i elektryczności w 2023 r. – zadeklarował Gliński.


– Niestety, obniżenie stawek VAT na paliwa spotykało się z negatywnym odbiorem Komisji Europejskiej. Wydaje się, że na obecnym etapie nie powinniśmy ograniczać się tylko do wymiany informacji, a podjąć konkretne działania – powiedział szef resortu kultury. Jak zaznaczył „być może należy zastanowić się nad istotnym zredukowaniem kosztów administracji europejskiej i zaoszczędzone pieniądze przekazać na fundusz wsparcia instytucji kultury”.


Polityk apelował też do Komisji Europejskiej „o przygotowanie uproszczonych procedur, które umożliwią udział ukraińskich miast w konkursach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury”.


– W zakresie współpracy Europejskich Stolic Kultury z ukraińskimi miastami, liczę, że w przyszłości miasta ukraińskie będą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w ramach konkursu dla krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów – powiedział. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej