RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Finlandia alarmuje: Uciekli z Rosji przed mobilizacją, teraz fałszują paszporty

Nikt dokładnie nie wie, jak wielu Rosjan ukrywa się w Finlandii przed powołaniem do wojska w Rosji (fot. Arkady Budnitsky/Anadolu Agency via Getty Images)
Nikt dokładnie nie wie, jak wielu Rosjan ukrywa się w Finlandii przed powołaniem do wojska w Rosji (fot. Arkady Budnitsky/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Według fińskiej Straży Granicznej niemal wszyscy Rosjanie, którzy jesienią przybyli do Finlandii, w tym w związku z ogłoszeniem w Rosji powszechnej mobilizacji, nie powrócili do ojczyzny w przewidzianych terminach. Nielegalny pobyt w unijnej strefie Schengen próbują zatuszować, podrabiając stemple paszportowe.

Bunt w rosyjskiej armii. Sami nagrywają filmy: Stare karabiny i głód!

Pijani, głodni, nieuzbrojeni… i po prostu źli. Tak wygląda obraz rosyjskich żołnierzy, których w ostatnich tygodniach siłą zmobilizowano i wysłano...

zobacz więcej

Nikt obecnie dokładnie nie wie, jak wielu Rosjan ukrywa się w Finlandii przed powołaniem do wojska w Rosji – podało we wtorek fińskie radio Yle. 


Okres pobytu na terenie UE liczy się na podstawie stempli paszportowych, ale te obecnie są „fałszowane”, aby ukryć, że czas dozwolonego pobytu został przekroczony – poinformowano, powołując się na źródła w Straży Granicznej. 


Zostają w strefie Schengen 


Według komendantury jednostki Straży Granicznej Finlandii Południowo-Wschodniej, która nadzoruje najbardziej ruchliwe przejścia łączące Finlandię z regionem Sankt-Petersburga, tej jesieni „liczba ujawnionych przypadków fałszerstw zwiększyła się wielokrotnie”. 

Czterech na jednego, czyli mobilizacja po rosyjsku [WIDEO]

W rosyjskich mediach pojawiło się nagranie pokazujące, jak wygląda mobilizacja w Petersburgu. Na filmie widać mężczyznę starającego się uciec przed...

zobacz więcej

– Rosjanie przybywają do nas także drogą powietrzną, nie tylko do Finlandii, ale także z myślą o dalszej podróży do krajów Schengen. Mówimy o tysiącach osób, które pozostają obecnie w strefie – powiedział szef departamentu międzynarodowego Straży Granicznej Matti Pitkaniitty. 


Z regionu Kaukazu Północnego 


W tym roku straż graniczna odnotowała już około 350 przypadków związanych z fałszowaniem okresu pobytu. To wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Obecnie funkcjonariusze prowadzą ok. 90 dochodzeń. Dzięki podrabianym stemplom próbuje się dowieść, że dana osoba przebywa w strefie Schengen przez dozwolone 90 dni, licząc od przekroczenia granicy. Większość przypadków fałszerstw dotyczy osób przybyłych z Rosji, z regionu Kaukazu Północnego – przekazali przedstawiciele straży granicznej. 


We wrześniu, przez okres około tygodnia, gdy w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, fińską granicę przekraczało każdego dnia po kilka tysięcy osób z rosyjskim paszportem. Łącznie było to ok. 55 tys. osób, ale większość z nich – jak wskazywano wówczas – kierowała się do innych krajów europejskich. Pod koniec września fińskie władze wprowadziły restrykcje graniczne, uniemożliwiając Rosjanom wjazd lub przejazd przez Finlandię, na podstawie typowej wizy turystycznej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej