RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Aprobują inwazję na Ukrainę. Zarzuty usłyszało w Czechach kilkadziesiąt osób

Chodzi m.in. o usprawiedliwianie ludobójstwa (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Chodzi m.in. o usprawiedliwianie ludobójstwa (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Dotychczas 49 osób w Czechach usłyszało zarzuty akceptowania i wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformował rzecznik czeskiej policji Ondrzej Moravczik.

Zełenski: Rosjanie nie są zdolni do niczego poza sianiem zniszczenia [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował, że bandyckie ataki Rosjan na cywilne obiekty to typowe działanie obecnych władz na Kremlu. –...

zobacz więcej

Policja prowadzi prawie 300 spraw związanych z Ukrainą lub ukraińskimi uchodźcami. Moravczik powiedział, że mniej więcej jedna trzecia z nich dotyczy akceptowania i wspierania rosyjskiej inwazji. 

 

– 86 spraw dotyczy pochwalania agresji i innych podobnych sposobów akceptowania mordów na ukraińskich cywilach – przekazał Moravczik portalowi czeskiego radia publicznego iROZHLAS.cz. 

  

Policja prowadzi postępowanie na podstawie dwóch paragrafów kodeksu karnego, na których istnienie zwrócił uwagę prokurator generalny Igor Strziż krótko po rozpoczęciu w lutym rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

 

Według prokuratury wszelkie przejawy popierania i sympatii dla działań Rosji w napadniętym kraju mogą być ścigane z paragrafów 365 i 405 – dotyczących wyrażania aprobaty dla zbrodni oraz negowania, kwestionowania, aprobowania i usprawiedliwiania ludobójstwa. Za takie czyny grozi kara do roku lub trzech lat pozbawienia wolności. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej