RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

OBWE nie chce wykluczyć Rosji

Najbliższy szczyt OBWE odbędzie sią na początku grudnia w Polsce (fot. Shutterstock/ARLUG, jorik)
Najbliższy szczyt OBWE odbędzie sią na początku grudnia w Polsce (fot. Shutterstock/ARLUG, jorik)

Najnowsze

Popularne

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie działa na zasadzie jednomyślności wszystkich państw; na razie nie ma zgody na wykluczenie z niej Rosji – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Przypomniał, że na spotkaniu OBWE w Łodzi Rosję i Białoruś będą reprezentować nie ministrowie, lecz stali przedstawiciele.

Szef MSZ o przyszłość OBWE: trwanie organizacji nie może być celem samym w sobie

Przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości, na które się zgodziliśmy; obawiam się,...

zobacz więcej

1 i 2 grudnia w Łodzi odbędzie się 29. Rada Ministerialna OBWE. Na zaproszenie urzędującego przewodniczącego OBWE, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w kompleksie EC1 w Łodzi spotkają się szefowie dyplomacji kilkudziesięciu państw członkowskich Organizacji.


Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, podczas spotkania nastąpi symboliczne przekazanie przewodnictwa w OBWE ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarowi Osmaniemu. Państwo to będzie przewodniczyć OBWE w 2023 r.


Zaznaczył, że Polska nie wyraziła zgody na przyjazd do naszego państwa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Rosja ma być reprezentowana przez ambasadora, stałego przedstawiciela przy OBWE w Wiedniu.


Wiceszef MSZ Marcin Przydacz był pytany w Polskim Radiu, dlaczego w dalszym ciągu Rosja pozostaje członkiem OBWE.


Czytaj także: Rosja reaguje na niewpuszczenie Ławrowa do Polski. MSZ: To rosyjska prowokacja


Wykluczenie Rosji z OBWE. Możliwe?


– OBWE działa na zasadzie konsensusu, jednomyślności wszystkich państw i póki co takiej wspólnej zgody, co do wykluczenia niektórych państw z tej organizacji – mówię tu przede wszystkim o Rosji – nie ma. Jeśli byłby taki wniosek, myślę, że niestety nie uzyskałby on pełnej zgody wszystkich państw – powiedział Przydacz.


Dopytywany był, czy w przypadku złożenia takiego wniosku Rosja brałaby udział w głosowaniu. Przydacz zaznaczył, że do tej pory nie było takiego precedensu, jeśli chodzi o wykluczanie z OBWE jakiegoś państwa.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Witek: Społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem

Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to test na solidarność z narodem ukraińskim oraz na to, czy wartości, które sami...

zobacz więcej

– Nawet jeśli byśmy pozostawili Rosję poza systemem głosowania, to jest jeszcze Białoruś, są inne państwa bloku postsowieckiego – zwrócił uwagę wiceszef MSZ.


Przydacz przekazał, że do Łodzi w większości przyjadą ministrowie spraw zagranicznych państwa należących do OBWE, choć w niektórych przypadkach będą to wiceministrowie.


Przypomniał, że z Rosji będzie akredytowany stały przedstawiciel przy OBWE, czyli – jak mówił Przydacz – wysokiej rangi dyplomata, ale jednak dyplomata, a nie polityk. 


– Podobnie (będzie) prawdopodobnie z Białorusią, z Białorusi zaproszony był sam minister Uładzimir Makiej, ale nie żyje od kilku dni, w związku z tym strona białoruska poinformowała nas, że będzie reprezentowana przez ambasadora – powiedział Przydacz.


W sobotę poinformowano, że 64-letni szef białoruskiej dyplomacji zmarł „nagle”. Jak dotąd nie podano oficjalnie przyczyny śmierci.


Posiedzenie OBWE w Łodzi. Kto weźmie udział?


Rzecznik MSZ poinformował, że udział w posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi potwierdziło już kilkudziesięciu ministrów, w tym szef MSZ Wielkiej Brytanii James Cleverly, szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, a USA – z uwagi na odbywającą się w tym samym czasie wizytę prezydenta Francji Manuela Macrona w Waszyngtonie – będzie reprezentować podsekretarz stanu Victoria Nuland.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej