RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Fake news opozycji ws. zysków Orlenu i cen paliw

Orlen pod ostrzałem opozycji. Ma za dobre wyniki (fot. Jacek Szydlowski / Forum)
Orlen pod ostrzałem opozycji. Ma za dobre wyniki (fot. Jacek Szydlowski / Forum)

Politycy Koalicji Obywatelskiej rozpowszechniają grafikę o tym, że PKN Orlen notuje rekordowe zyski. Za ich rządów, wyniki finansowe były duże gorsze, więc oceniają, że obecna koniunktura to efekt „żerowania na Polakach”. „Sprzedaż na stacjach paliw w kraju to zaledwie 4 proc. zysku operacyjnego ORLEN-u” – komentuje koncern naftowy i przypomina, że duża część zarobków to efekt działalności poza granicami RP.

Baryłka tanieje, a ropa nie. Orlen wyjaśnia, od czego zależy cena

Politycy opozycji, a za nimi ich wyborcy zaczęli ostro krytykować polski koncern naftowy Orlen. Podkreślają, że koszt baryłki ropy w ostatnim...

zobacz więcej

Grupa Orlen w trzecim kwartale br. osiągnęła zysk netto w wysokości 6,8 mld zł oraz przychody w wysokości 73 mld zł. Na koniec września br. w sieci detalicznej Orlenu funkcjonowało 2898 stacji paliw.„W 3. kwartale 2022 r. sieć stacji paliw ORLEN w Polsce odnotowała spadek zysku operacyjnego m. in. ze względu na niższe marże na paliwach o 23 proc. (r/r). W tym czasie o blisko 1/3 wzrósł zysk naszej sieci na rynku niemieckim (r/r)” – napisano w komunikacie.


Do sprawy odniósł się prezes spółki. Daniel Obajtek napisał na Twitterze: „Konsekwentnie realizujemy strategiczne inwestycje, w tym w rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki, co wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. W samym 2022 r. planujemy przeznaczyć na inwestycje tyle, ile łącznie w latach 2012-15”.

Dobre wyniki Orlenu od kilku lat krytykuje opozycja.

Ujawniono szokujące tezy Sikorskiego na spotkanie z Ławrowem: Rosja strategicznym partnerem

W dokumencie Radosława Sikorskiego czytamy, że polska polityka względem Rosji jest elementem unijnej polityki, zgodnie z którą ten barbarzyński...

zobacz więcej

„26,5 mld zł zarobił już w tym roku Orlen. Daniel Obajtek – rekordzista w żerowaniu na Polakach” – napisał w mediach społecznościowych Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.


Ale podobnych wpisów było więcej. „Kiedy zastanawiacie się, dlaczego benzyna i ON są takie drogie, to wiedzcie, że Orlen ma rekordowe zyski” – dodała Katarzyna Lubnauer (KO).Na wpisy zareagowali przedstawiciele polskiego koncernu. Jak napisali, sprzedaż na stacjach paliw w Polsce to zaledwie 4 proc. zysku operacyjnego.


„A mówimy tu nie tylko o paliwach, ale też sprzedaży pozapaliwowej. Inwestujemy w rozwój wszystkich obszarów działalności, a blisko połowa przychodów pochodzi z rynków zagranicznych” – napisano.


Jak podkreślono, paliwo w Polsce od wielu miesięcy pozostaje najtańsze w całej UE i jest zdecydowanie tańsze niż w krajach naszego regionu o podobnej zamożności.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej