RAPORT

Pogarda

Pływające wioski na Tonle Sap

Życie mieszkańców Kampong Phluk toczy się na wodzie (fot. Agnieszka Wasztyl)
Życie mieszkańców Kampong Phluk toczy się na wodzie (fot. Agnieszka Wasztyl)

Najnowsze

Popularne

Domy budują na wysokich palach, a ich wysokość może wynosić nawet 9 metrów. Życie mieszkańców Kampong Phluk toczy się na wodzie. To jedna z pływających wiosek na słodkowodnym jeziorze Tonle Sap - największym jeziorze na Półwyspie Indochińskim. Mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą, a rytm życia wyznaczają im pory roku: sucha i deszczowa. Utrzymują się przede wszystkim z rybołówstwa, połowu węży, hodowli krewetek i z turystyki.

W Kampong Phluk mieszka około 4 tys. osób. W porze deszczowej – czyli od maja do października - poziom jeziora podnosi się o kilka metrów i jedynym środkiem transportu po wiosce są łodzie. Powierzchnia akwenu może powiększyć się w tym czasie do 15 tysięcy kilometrów kwadratowych, a niektóre źródła podają, że nawet do 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Wszystko za sprawą rzeki Tonle Sap – dopływowi Mekongu, która zmienia swój bieg i cofa się. Jej wezbrane wody powiększają jezioro przykrywając pale. To wtedy wioski sprawiają wrażenie, jakby pływały.


W porze suchej przez Kampong Phluk można przejść suchą stopą. Wokół akwenu i w pływających wioskach mieszka około 3 mln ludzi, którzy żyją z jeziora. Zbiornik hojnie obdarza mieszkańców. Żyje w nim ponad 300 gatunków ryb – w tym pangaz, jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Oprócz tego jezioro jest domem dla wielu gatunków węży, jaszczurek, żab, krewetek, a nawet zagrożonych wyginięciem krokodyli syjamskich. Szacuje się, że roczne połowy ryb mogą przekraczać 200 tys. ton.


Nieopodal wioski można zobaczyć las namorzynowy, który wyrasta z jeziora. Na chętnych turystów czekają w małych łodziach kobiety. Trzeba uważać przy wchodzeniu, żeby nie przechylić łódki. Zanim dopłynie się do wioski, można kupić m.in. słodycze czy przybory szkolne dla dzieci z wioski. Ceny są znacznie wyższe od tych w zwykłych sklepach. Wszystkie produkty znajdują się na łodziach, do których się podpływa.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej