RAPORT

Pogarda

Republika Środkowoafrykańska. Baza wagnerowców zbombardowana

Baza wagnerowców w Afryce została zbombardowana (fot. Shutterstock/donghero, Nurdian Putra)
Baza wagnerowców w Afryce została zbombardowana (fot. Shutterstock/donghero, Nurdian Putra)

Najnowsze

Popularne

Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej poinformował w poniedziałek, że samolot, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przyleciał z zagranicy, zbombardował bazę wojsk rządowych, w której przebywają też rosyjscy najemnicy z tak zwanej Grupy Wagnera.

Rosyjscy najemnicy pomogli zdobyć miasto rebeliantów w RŚA

Oddziały lojalne wobec rządu Republiki Śrdokowafrykańskiej przejęły kontrolę nad jednym z ważniejszych miast w kraju. Bossembele, zajmowane dotąd...

zobacz więcej

Samolot zbombardował w mieście Bossangoa fabrykę bawełny oraz bazę sił resortu obrony oraz „naszych sojuszników” – głosi komunikat rządu.


AFP podaje, że w bazie było kilkuset ludzi z Grupy Wagnera i wyjaśnia, że „sojusznikami” rząd Republiki Środkowoafrykańskiej nazywa zawsze rosyjskich najemników.


Wojna domowa w Republice Środkowoafrykańskiej


W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojny, który wybuchł, gdy koalicja głównie muzułmańskich rebeliantów Seleka obaliła ówczesnego prezydenta Francois Bozize, wywołując represje ze strony chrześcijańskich bojówek.


W ostatnich latach armia – wspierana przez siły pokojowe ONZ, wojska rosyjskie i rwandyjskie – walczyła z bojownikami starającymi się obalić prezydenta Faustina-Archange Touaderę, który w 2020 roku wygrał po raz drugi wybory.Ukraińcy otoczyli wagnerowców w Bachmucie

Ukraińskie wojska powstrzymują rosyjskie natarcia w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. Miasto jest dla Rosjan ważnym punktem strategicznym, bo...

zobacz więcej

W październiku ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oskarżyła rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych afrykańskich krajach w celu sfinansowania wojny Moskwy na Ukrainie.


W ubiegłym roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, oskarżył najemników z Grupy Wagnera o rozszerzanie wpływów Kremla w Afryce.


Le Drian ocenił wtedy, że „Grupa Wagnera zastępuje władze państwowe w Republice Środkowoafrykańskiej i konfiskuje jej zdolności fiskalne”. 


Czytaj także: Grupa Wagnera szkoli adeptów na Białorusi. W programie kursu walki w mieście

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej