RAPORT

Pogarda

Erupcja największego na świecie aktywnego wulkanu. Po blisko 40 latach ciszy

Najnowsze

Popularne

Na Hawajach wybuchł w poniedziałek największy na świecie aktywny wulkan, Mauna Loa. Erupcja nastąpiła po raz pierwszy od niemal czterech dekad. Na razie nie zagraża mieszkańcom.

Największy wulkan w Europie nadal aktywny. Czy Sycylii grozi los Pompejów?

Etna do dzisiaj przyciąga na Sycylię turystów i pasjonatów natury z różnych regionów Włoch i zagranicy. Czy sycylijski wulkan może jednak zagrażać...

zobacz więcej

Według urzędu ds. turystyki na Hawajach wybuch w Parku Narodowym Wulkanów (VNP) nie zagraża obecnie okolicznym mieszkańcom ani też komunikacji lotniczej na wyspę Oahu (Hawaje). W niektórych jej rejonach mogą się jednak pojawić „śladowe ilości popiołu”. Krajowa Służba Meteorologiczna w Honolulu, wyjaśniła, że wiatry mogą przenosić drobny popiół i gaz wulkaniczny. Dojdzie do zmniejszenia widoczności.

 

„Hawajskie Obserwatorium Wulkanów otrzymało raporty o lawie przelewającej się do południowo-zachodniej części krateru. Nie ma obecnie oznak zagrożenia lokalnych społeczności i nie wydano żadnych nakazów ewakuacji. Z ostrożności zostały otwarte dwa schrony” – podała CNN.

 

Zgodnie z komunikatem władz ludzie z chorobami układu oddechowego powinni pozostać w domach, aby uniknąć wdychania cząstek popiołu. Pozostającym na zewnątrz, zaleca się zakryć usta i nos maską, ponieważ pył wulkaniczny może podrażnić oczy i płuca.

 

Czytaj także: „Ciemny pióropusz” unosi się nad kraterem Etny

 

Erupcja może wyrządzić szkody uprawom i zwierzętom. Opady popiołu mogą też uszkodzić pojazdy i budynki, zanieczyścić zasoby wody, zakłócić działanie kanalizacji i systemów elektrycznych.

 

„Doświadczenia z przeszłości wskazują, że wczesne etapy erupcji Mauna Loa mogą być bardzo dynamiczne. (...) W przypadku przelania lawy poza krater może ona gwałtownie przemieszczać się w dół zbocza” – ostrzegło obserwatorium.

 


Amerykańskie służby geologiczne zwracają uwagę, że Mauna Loa wybuchła 33 razy od 1843 roku, kiedy odnotowano pierwszą „dobrze udokumentowaną historyczną erupcję” wulkanu. Ostatnia miała miejsce w 1984 roku. Okres ciszy od tego czasu był najdłuższym w historii wulkanu.


Zobacz także: Etna pluje lawą. Deszcz okruchów skalnych spadł na kilka miejscowości
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej