RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Będą kolejne tunele wzdłuż Wisły. Figura: Trzaskowski nie bierze pod uwagę priorytetów

Rafał Trzaskowski (fot.  PAP/Albert Zawada)
Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Władze Warszawy nie rezygnują z pomysłu budowy kolejnych tuneli wzdłuż Wisły. Do połowy przyszłego roku plany mają być wyłożone do publicznego wglądu. – Budowa kładki przez Wisłę jest najlepszym przykładem tego, że prezydent Trzaskowski realizuje politykę inwestycyjną nie biorąc pod uwagę priorytetów – komentuje przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Dariusz Figura.

Rafał Trzaskowski szybko zmienia zdanie nt. węgla. Internauci mają ubaw [WIDEO]

– Dla nas najważniejsza jest kwestia pomocy obywatelom. Od samego początku o tym mówiliśmy – stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski....

zobacz więcej

„Oprócz istniejącego już tunelu pomiędzy mostem kolejowym średnicowym i ulicą Karową planowane jest zagłębienie i przebieg ulicy (Wisłostrady – red.) w tunelu na odcinku od Mostu Śląsko–Dąbrowskiego do ulicy Sanguszki” – napisał w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Figury sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński. 

 

Poinformował, że rozważana jest również możliwość „poprowadzenia jezdni w tunelu na odcinku od rejonu skrzyżowania z ulicą Ludną do Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty oraz przedłużenia istniejącego, wschodniego tunelu w kierunku południowym poza przyczółki mostu średnicowego”. 

 

Tereny nad tunelami mają być zazielenione. 

 

Plany projektów będzie można poznać najpóźniej do połowy przyszłego roku. W odpowiedzi na interpelację Karpiński napisał, że wyłożenie projektów planów do publicznego wglądu „wydaje się możliwe w I lub II kwartale 2023 r.”. 

Tusk krytykuje zanieczyszczanie rzek. Reakcja Trzaskowskiego hitem sieci [WIDEO]

Po awariach układu przesyłowego do Czajki w 2019 i 2020 roku, do rzeki dostało się 14 milionów metrów sześciennych ścieków. Eksperci oceniają, że...

zobacz więcej

To inwestycja nie na te czasy – skomentował radny Figura. Przyznał, że Wisłostrada odcina miasto od rzeki, nowe tereny zielone uzyskane w wyniku jej zagłębienia przybliżyłoby miasto do Wisły. Przypomniał jednak, że władze stolicy nie mogą dokończyć znaczenie potrzebniejszych mieszkańcom inwestycji. 

 

– Budowa kładki przez Wisłę jest najlepszym przykładem tego, że prezydent Trzaskowski realizuje politykę inwestycyjną nie biorąc pod uwagę priorytetów – ocenił Dariusz Figura. 

 

Olbrzymi koszt budowy 

 

Istniejący tunel Wisłostrady wzbudzał wiele kontrowersji. Przede wszystkim szokował olbrzymi koszt budowy – prawie 220 mln zł. Budowę tunelu rozpoczęto w kwietniu 2001 roku, zakończono zaś w następnym roku, jednak przez niemal rok był on nieużywany ze względu na niespełnianie wymogów bezpieczeństwa i kilkakrotne odkładanie terminu otwarcia. 

Poważny błąd przy remoncie Trasy Łazienkowskiej? Ekspert nie ma wątpliwości

Wydaje się, że remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na lewym i prawym brzegu Wisły można było zrobić za jednym zamachem, a być może dopłacić...

zobacz więcej

Otwarcie tunelu nastąpiło w sierpniu 2003 roku. Z kolei w sierpniu 2012 roku tunel został zamknięty dla ruchu ze względu na wypłukanie ziemi pod tunelem. Awaria nastąpiła w trakcie budowy stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Ruch samochodowy prowadzony był objazdami bulwarami wiślanymi oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Ratusz planował ponowne otwarcie tunelu do końca 2012 roku, stało się jednak dopiero pół roku później 23 czerwca 2013. 

 

W tunelu są po trzy pasy ruchu w każdą stronę. W kierunku południowym tunel ma 930 m, zaś w kierunku północnym 889 m. Wyposażony jest w systemy szybkiego oddymiania i wentylacji oraz specjalne urządzenia zapewniające łączność odpowiednim służbom podczas akcji ratowniczych. W każdym z tuneli mniej więcej w połowie znajduje się przystanek autobusowy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej