RAPORT

Pogarda

Finlandia szykuje się do NATO. Ujawniono szczegóły umowy z USA

Rakiety AIM 9X Block II (fot. Shutterstock/Michael Fitzsimmons)
Rakiety AIM 9X Block II (fot. Shutterstock/Michael Fitzsimmons)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż ponad 80 precyzyjnych pocisków rakietowych Finlandii za łączną kwotę 323 mln dolarów – ogłosił Departament Stanu. Finlandia przygotowuje się do wstąpienia do NATO.

USA alarmują: Rosja niespodziewanie przełożyła spotkanie dotyczące ważnych kontroli

Rosja nagle i bez podania przyczyny przełożyła planowane na wtorek rozmowy Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej, dotyczące inspekcji zbrojeń w ramach...

zobacz więcej

Fiński rząd chce nabyć 40 pocisków taktycznych i 48 bomb kierowanych, aby wyposażyć swoją flotę myśliwców powietrznych. Zakup tej wrażliwej broni musiała wcześniej zostać zatwierdzona przez rząd amerykański. 

  

W pakiecie dla Finlandii są rakiety AIM 9X Block II, znane jako „Sidewinder”, naprowadzane na podczerwień pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, produkowane przez firmę Raytheon, a także AGM-154 JSOW – precyzyjne unoszące się w powietrzu bomby kierowane średniego zasięgu, umożliwiająca prowadzenie ognia z bezpiecznej odległości, również produkowane przez firmę Raytheon. 

  

„Ta proponowana sprzedaż wzmocni politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa zaufanego partnera, który w istotny sposób przyczynia się do stabilności politycznej i postępu gospodarczego na świecie” – napisał Departament Stanu w komunikacie. 


Finlandia wraz ze Szwecją złożyły w maju wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Członkostwa tych państw w NATO nie ratyfikowały jeszcze tylko Węgry i Turcja spośród 30 członków Sojuszu. 

 

Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi trójstronny dialog z Finlandią i Szwecją odnośnie zmiany polityki Helsinek i Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Turcję za terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji niektórych aktywistów. Według doniesień mediów, przywódca Turcji Recep Tayip Erdogan może odwlekać ratyfikację, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich zaplanowanych na czerwiec 2023 r.   

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej