RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Nie dopuścimy do tego, aby Rosja zamieniła mróz w broń przeciwko Ukrainie”

Ukraińcy odpierają bandycką agresję Rosji, ale potrzebują wsparcia (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Ukraińcy odpierają bandycką agresję Rosji, ale potrzebują wsparcia (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone, a także sojusznicy i partnerzy będą nadal czynić starania, aby zapewnić Ukraińcom wszystko, czego potrzebują do odbudowania zniszczonej infrastruktury – zapewnił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

Sezonowa broń Rosji przeciwko Ukrainie? Szef NATO mówi wprost

Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać; zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły – powiedział na konferencji prasowej w...

zobacz więcej

Podkreślił, że Waszyngton nie dopuści do tego, aby Rosja zamieniła mróz w broń przeciwko Ukrainie.


– Po pierwsze, będziemy nadal dostarczać siłom zbrojnym Ukrainy środki, broń, zdolności i szkolenia, których potrzebują, aby odnosić sukcesy na polu bitwy – powiedział Kirby.


– Po drugie, współpracujemy z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, a już na pewno współpracujemy wewnętrznie z innymi agencjami administracji, aby zapewnić Ukraińcom części zamienne, sprzęt, transformatory – to, czego potrzebują do odbudowy działania jej systemów energetycznych i przywrócenia zasilania – dodał przedstawiciel Białego Domu.


Według niego ta lista jest długa. Jednocześnie Kirby zaznaczył, że nie cały sprzęt pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, w szczególności sieci energetyczne i sprzęt elektryczny na Ukrainie mają normy europejskie.

Kirby nazwał także odrażającym to, co robi na Ukrainie reżim Władimira Putina, który najpierw używał żywności jako broni, potem zastraszania, a teraz – zimowego chłodu. Podkreślił, że prawie wszystkie ostatnie ataki rakietowe Federacji Rosyjskiej były wymierzone w infrastrukturę cywilną, w szczególności w obiekty energetyczne, wodne i ciepłownicze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej