RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Małpia ospa przechodzi do historii, bo... nazwa była rasistowska

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom (fot. Spencer Platt/Getty Images)
WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu „mpox” jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca.

Szczepionka przeciw rakowi piersi. Pacjentce cofnęły się zmiany nowotworowe

Rak piersi pomimo pojawienia się wielu nowych możliwości leczenia nadal zbierających śmiertelne żniwo. Rocznie około 20 tysięcy kobiet w Polsce...

zobacz więcej

„Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie »małpia ospa« zostanie wycofane” – napisała WHO w oświadczeniu.


WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.


Choroba stygmatyzuje


– Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie – powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.


Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa „mpox” lub „Mpox”, zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na „mpox” po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.


Organizacja ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej