RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rekordowo drogi transport tankowcami. To także wpłynie na inflację

Ceny transportu tankowcami osiągnęły rekordowy poziom (fot. Pexels)
Ceny transportu tankowcami osiągnęły rekordowy poziom (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Sankcje wobec Rosji podniosły koszty na rynku tankowców, a kolejna runda restrykcji jeszcze je powiększy, gdy 5 grudnia wejdzie w życie zakaz Unii Europejskiej dotyczący importu rosyjskiej ropy. Rosnące koszty transportu surowca mogą jeszcze bardziej napędzać inflację – ocenia Agencja Reutera.

Baryłka tanieje, a ropa nie. Orlen wyjaśnia, od czego zależy cena

Politycy opozycji, a za nimi ich wyborcy zaczęli ostro krytykować polski koncern naftowy Orlen. Podkreślają, że koszt baryłki ropy w ostatnim...

zobacz więcej

– Wraz z wejściem w życie nowych sankcji rosyjska ropa będzie transportowana na inne rynki niż europejskie i na większe odległości – wyjaśnia dyrektor wykonawczy firmy Maersk Tankers Christian Ingerslev w rozmowie z agencją.


– Europa, która wcześniej importowała 1 mln baryłek dziennie, będzie musiała pozyskać takie ilości (ropy) na przykład z bliskiego Wschodu, co z kolei doprowadzi do wzrostu popytu – mówi Ingerslev.


Od kilku tygodni ceny transportu tankowcami osiągnęły rekordowy poziom. Analitycy prognozują, że utrzymają się one przez dłuższy czas, nakręcając inflację.

W czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że liczy na to, iż bardzo szybko zatwierdzony zostanie globalny pułap cenowy na rosyjską ropę. Wprowadzenie go w życie będzie oznaczać, że dostawcy tankowców i ich ubezpieczyciele będą mogli świadczyć takie usługi tylko wtedy, gdy cena rosyjskiego surowca będzie zgodna z wyznaczonym limitem.


Ingerslev twierdzi, że jeszcze bardziej skomplikuje to sytuację na rynku tankowców, co przyczyni się do utrzymania wysokich cen transportu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej