RAPORT

Pogarda

Zbliża się Barbórka. Prezydent złożył życzenia górnikom

Prezydent Andrzej Duda podziękował górnikom za ich pracę (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Prezydent Andrzej Duda podziękował górnikom za ich pracę (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej, za fachowość i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do górników z okazji Barbórki.

Baryłka tanieje, a ropa nie. Orlen wyjaśnia, od czego zależy cena

Politycy opozycji, a za nimi ich wyborcy zaczęli ostro krytykować polski koncern naftowy Orlen. Podkreślają, że koszt baryłki ropy w ostatnim...

zobacz więcej

Barbórka – tradycyjny Dzień Górnika – obchodzona jest w Polsce 4 grudnia nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Życzenia z okazji Barbórki zostały opublikowane w poniedziałek na stronie prezydenckiej kancelarii.


„Proszę o przyjęcie najserdeczniejszych barbórkowych życzeń. Niech w Państwa domach oraz na tradycyjnych nabożeństwach i koleżeńskich spotkaniach także w tym roku zagości świąteczna, serdeczna atmosfera” – napisał Andrzej Duda. Życzył górnikom, „aby szczególnie w tych dniach odczuwali (...) radość i dumę z przynależności do górniczej braci – oraz do tej wielkiej rodziny, jaką tworzą wszyscy, którzy na co dzień wspierają pracowników kopalń i ich trud”. „Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa rodzin, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny” – podkreślił prezydent.


Jak zaznaczył, czci pamięć górników, których nie ma już wśród nas i złożył „hołd wszystkim, którzy wykonując trudną, niebezpieczną pracę odeszli w mijającym roku na wieczną szychtę”. „Bliskim zmarłych i poszkodowanych składam wyrazy głębokiego współczucia. Gorąco dziękuję instytucjom publicznym, organizacjom społecznym oraz wszystkim osobom, które niosą tym ciężko doświadczonym rodzinom wsparcie i otuchę” – napisał.

Prezydent Duda: Można wysłać Ukrainie Patrioty bez obsługi wojsk NATO

Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis, w którym odniósł się do dyskusji wokół systemów Patriot. Po tragedii w Przewodowie Niemcy...

zobacz więcej

Tragedia wojny


Duda podkreślił, że „w wyniku zbrojnej inwazji Rosji od lutego bieżącego roku w Ukrainie, tuż za granicą Rzeczypospolitej, rozgrywa się tragedia wojny”, a skala i brutalność tych walk oraz dokonywane przez agresora zbrodnie wstrząsnęły światem.


Prezydent zaznaczył, że państwa europejskie, w tym kraje członkowskie UE, zostały zmuszone do zrewidowania dotychczasowych założeń swojej polityki dotyczącej bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. „Taki namysł trwa również w Polsce. Oczekuję, że już wkrótce zaowocuje on konkretnymi rozwiązaniami i decyzjami – służącymi ochronie najważniejszych interesów naszego państwa i narodu, ale też respektującymi wypracowane dotąd standardy dialogu społecznego oraz wymogi sprawiedliwej transformacji energetycznej” – napisał.


Prezydent wyraził również przekonanie, że „Polska wyjdzie z tej próby obronną ręką”. „Aby tak się stało, potrzeba nam spokoju, jedności i solidarności. Potrzeba odważnego, a jednocześnie racjonalnego spojrzenia w przyszłość” – podkreślił.


Duda podziękował górnikom „za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej”. „Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim. Ufam, że w tym codziennym trudzie pomoże Państwu opieka świętej Barbary, wierność górniczemu etosowi oraz szacunek i wsparcie zarówno ze strony władz publicznych, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa. Raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych życzeń oraz o przekazanie ich Państwa najbliższym” – napisał prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej