RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Masowe protesty w Chinach. Biały Dom komentuje

Chińczycy protestują przeciwko polityce „zero Covid” (fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO)
Chińczycy protestują przeciwko polityce „zero Covid” (fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO)

Najnowsze

Popularne

Protestujący w Chinach mówią sami za siebie. My popieramy ich prawo do pokojowego protestu – skomentował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy prezydent Joe Biden popiera chińskie protesty przeciwko ostrym restrykcjom pandemicznym.

USA alarmują: Rosja niespodziewanie przełożyła spotkanie dotyczące ważnych kontroli

Rosja nagle i bez podania przyczyny przełożyła planowane na wtorek rozmowy Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej, dotyczące inspekcji zbrojeń w ramach...

zobacz więcej

– Prezydent nie będzie mówił w imieniu protestujących na całym świecie. Protestujący mówią sami za siebie. My jasno mówimy, że popieramy prawo do pokojowych protestów – powiedział Kirby podczas konferencji prasowej.


Zapytany, czy chińska polityka „zero covid”, przeciwko której występują demonstranci, była przedmiotem niedawnej rozmowy Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w Indonezji, Kirby stwierdził, że obaj przywódcy rozmawiali o pandemii, bo wciąż ma ona znaczący wpływ na chińską i światową gospodarkę.


– Nasze przesłanie do wszystkich protestujących na całym świecie jest takie samo: ludzie powinni mieć prawo, by się gromadzić i pokojowo protestować przeciwko polityce, prawom czy dyktatom, z którymi się nie zgadzają – powiedział.

Kirby podkreślił, że administracja nie opowiada się za polityką lockdownów w walce z COVID-19 w USA, ale polityka w Chinach jest kwestią dotyczącą chińskich władz i społeczeństwa. – Oczywiście, są ludzie w Chinach, którzy mają obawy z tym związane i protestują przeciwko temu i powinni mieć możliwość robić to w spokoju – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej