RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ilu chorych na grypę, ilu na COVID-19? Niedzielski podał dane

Najnowsze

Popularne

– W porównaniu z 2015 rokiem nakłady na służbę zdrowia wzrosną ponad dwukrotnie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Adam Niedzielski. W 2023 roku na ten cel zostanie przeznaczone ponad 160 mld złotych. Minister zdrowia odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Rośnie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczno-psychiatryczną

Po ponad dwóch latach pandemii notujemy zdecydowany przyrost zapotrzebowania na opiekę psychologiczno-psychiatryczną – powiedział minister zdrowia...

zobacz więcej

Niedzielski mówił, jakie środki na służbę zdrowia zostaną przeznaczone w przyszłorocznym budżecie. Jak powiedzial, od kiedy władzę objęła Zjednoczona Prawica, nakłady wzrosły ponad dwukrotnie. 


– W 2015 roku wydawaliśmy ok. 70 miliardów. W przyszłym roku ponad 160 mld. Co ważne, ten wzrost nie wynika tylko z tego, że więcej zarabiamy jako Polacy i płacimy wyższe składki, ale także dzięki większemu środkom przeznaczonym z budżetu państwa – powiedział minister zdrowia. 


Na antenie TVP Info minister mówił także o liczbie zachorowań na COVID-19. 


Grypa i COVID-19. Niedzielski: Nieporównywalna skala zachorowań


– Jeśli weźmiemy pod uwagę tygodniowe dane, to dziennie notujemy około 350 infekcji koronawirusem. To bardzo mało. Hospitalizacje nie stanowią żadnego problemu dla wydolności służby zdrowia – dodał Niedzielski, uzupełniając, że w tej chwili z powodu zachorowania na COVID-19 w szpitalach przebywa „poniżej 700 osób”. 


W przekonaniu ministra dużo większym problemem jest w tej chwili grypa, którą zakaża się ponad 100 tysięcy osób tygodniowo. – Skala jest nieporównywalna. Dziennie na COVID-19 choruje około 350 osób, grypą zaraża się ponad 15 tysięcy – dodał. 


Szef MZ był pytany także o wsparcie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Pogarsza się stan zdrowia polskich dzieci. Są wyniki badań

Stan zdrowia naszych dzieci pogarsza się, zarówno jeśli chodzi o otyłość, jak i nadwagę – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski,...

zobacz więcej

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło niedawno nabór wniosków w ramach „Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023”. 


Niedzielski: Wspieramy oddziały psychiatrii dziecięcej


Resort zapowiedział, że na wsparcie oddziałów psychiatrii dziecięcej w 2023 r. trafi 80 mln zł. Jedna placówka może otrzymać do 10 mln zł dofinansowania, m.in. na poprawę infrastruktury i zakup niezbędnego sprzętu.


– Mówimy przede wszystkim o wsparciu dla oddziałów stacjonarnych, dla szpitali, które są najbardziej zaawansowanym środkiem leczenia problemów psychiatrycznych. Ale to jest tak naprawdę pewna klamra spinająca działanie, które wykonano w czasie ostatnich kilku lat – bo zbudowaliśmy opiekę środowiskową dla dzieci i częściowo również dla dorosłych – przekonywał na antenie TVP Info szef resortu zdrowia.


– Mamy leczenie ambulatoryjne, które jest piętro wyżej i pomaga rozwiązywać problemy nieco trudniejsze, wymagające interwencji psychiatry. Na końcu jest leczenie szpitalne, stacjonarne. Tam będziemy inwestowali blisko 80 mln zł w istniejące już oddziały – zapewnił. Infrastruktura tych szpitali – jak przyznał minister – pozostawia wiele do życzenia.


Szef MZ przekazał, że placówki mogą złożyć wniosek praktycznie do końca roku (do 27 grudnia 2022 r.), a inwestycje rozpoczną się w 2023 r.

„Pacjent sam wybierze sanatorium i termin”. Niedzielski zapowiada reformę [WIDEO]

– Podnosimy standard opieki w sanatoriach. Stawiamy na jakość. Będziemy motywować uzdrowiska do podnoszenia standardu swoich ofert. Sanatoria będą ...

zobacz więcej

Minister był też pytany o obecny stan reformy psychiatrii. Reforma opieki psychiatrycznej dorosłych oparta na modelu środowiskowym, czyli udzielaniu świadczeń zdrowotnych blisko miejsca zamieszkania, trwa od 2018 r.


Nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, którego podstawowym założeniem, podobnie jak u osób dorosłych, była deinstytucjonalizacja, jest wprowadzony od 2019 r.


– Możemy się pochwalić, że ta „siatka” dla dzieci jest już gotowa. Mamy ok. 370 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, rozlokowanych w każdym powiecie w Polsce – podał Niedzielski.


– Jeśli chodzi o psychiatrię dorosłych, to mamy pilotaż, który rozszerzamy, bo nie ma co czekać. Mamy obecnie pokrycie w jednej trzeciej, a planujemy w przyszłym roku – blisko 50 proc. – powiedział minister.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej