RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

USA alarmują: Rosja niespodziewanie przełożyła spotkanie dotyczące ważnych kontroli

Szefowie MSZ USA Hillary Clinton i Rosji Siergiej Ławrow podpisują nowy traktat START 6 lutego 2011 r. (fot. arch.PAP/DPA)
Szefowie MSZ USA Hillary Clinton i Rosji Siergiej Ławrow podpisują nowy traktat START 6 lutego 2011 r. (fot. arch.PAP/DPA)

Rosja nagle i bez podania przyczyny przełożyła planowane na wtorek rozmowy Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej, dotyczące inspekcji zbrojeń w ramach traktatu Nowy START – poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA. Pierwsze takie spotkanie od ponad roku miało doprowadzić do wznowienia inspekcji.

Sezonowa broń Rosji przeciwko Ukrainie? Szef NATO mówi wprost

Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać; zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły – powiedział na konferencji prasowej w...

zobacz więcej

„Stany Zjednoczone są gotowe, by przełożyć spotkanie na najwcześniejszy możliwy termin, ponieważ wznowienie inspekcji jest priorytetem, by utrzymać traktat jako instrument stabilności” – oznajmił resort dyplomacji cytowany przez agencję AP. Jak dodano, strona rosyjska nie przedstawiła powodów przełożenia spotkania ani nie zaproponowała nowej daty. O przyczynach nie wspominał też komunikat rosyjskiego MSZ. 


Wznowienie rozmów w ramach komisji, podczas których omawiane są szczegóły wzajemnych inspekcji wojskowych w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START, zostało pierwotnie zapowiedziane na począetk listopada i miało odbyć się w Kairze. Według rzecznika Departamentu Stanu Neda Price'a, miało ono pokazać zaangażowanie obu stron w redukcję ryzyka i utrzymanie stabilności strategicznej. 


Komisja ostatni raz spotkała się w październiku 2021 r. w Genewie. W sierpniu br. Rosja nieoczekiwanie zawiesiła inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej