RAPORT

Pogarda

Sezonowa broń Rosji przeciwko Ukrainie? Szef NATO mówi wprost

Najnowsze

Popularne

Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać; zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły – powiedział na konferencji prasowej w Rumunii szef NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem kremlowski despota próbuje „użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciw Ukrainie”.

Zaskakujące doniesienia z Syberii. Co zrobił Rosjanin, by uniknąć zesłania na front?

W nowosybirskiej Wyższej Szkole Dowodzenia Wojskowego jeden z poborowych postrzelił się w nogę. Zrobił to, by uniknąć wysłania na ukraiński front –...

zobacz więcej

W ocenie Stoltenberga inwestowanie w obronność jest szczególnie ważne w czasie, gdy mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od pokoleń. 

  

– Musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainie – ostrzegł. 

  

Konferencja prasowa Stoltenberga odbyła się w przeddzień dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie. 


Co ze Szwecją i Finlandią w NATO?


Stoltenberg podkreślił, że wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu ułatwi członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO.


– Wszyscy sojusznicy podjęli historyczna decyzję, kiedy zgodziliśmy się na szczycie w Madrycie w czerwcu na zaproszenie Finlandii i Szwecji, by zostały członkami NATO. Podpisaliśmy też protokoły akcesyjne. 28 spośród 30 członków NATO ratyfikowało protokoły akcesyjne. (...) Jestem pewien, że wszyscy sojusznicy je ratyfikują – powiedział Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.


– Członkostwo w NATO jest oczywiście ważne dla Finlandii i Szwecji, ale będzie to również ważne dla całego Sojuszu. Te kraje mają dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone armie. (...) Jeśli spojrzymy na mapę, to dla każdego będzie jasne, że nasze zdolności do wzmacniania wschodniej flanki, zwłaszcza krajów bałtyckich, ale też Polski, będą lepsze jeśli Finlandia i Szwecja będą pełnoprawnymi członkami Sojuszu – dodał.


Zobacz także: Ukraiński żołnierz w nagraniu uspokaja mamę: Zjadłem, mam czapkę. Będziemy grzeczni!

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej