RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nieudolna kontrola nad Lotosem? Obajtek o wielomilionowych zobowiązaniach spółki [WIDEO]

PKN Orlen musi zapłacić za zobowiązania Lotosu, powiązane z działaniem mafii vatowskiej. Jak donosi rmf24.pl, Skarb Państwa domaga się 92,5 mln zł, w tym m.in. niezapłaconego podatku przez kontrahentów Lotosu przy zakupie biokomponentów. Zdaniem Daniela Obajtka te straty to wynik nieudolnej kontroli nad spółką ówczesnego rządu Platformy Obywatelskiej. – Ten cały atak na moją osobę, kwestię połączenia (Orlenu z Lotosem – red.) przez polityków, jednak ma drugie dno – ocenił prezes spółki w rozmowie z TVP Info.

„Niemcy wściekłe”. Nieoficjalne informacje z Brukseli ws. polsko-francuskiej koalicji

Polska z udziałem m.in. Francji zbudowała koalicję kilkunastu krajów w sprawie wprowadzenia w Unii Europejskiej limitu na ceny gazu. Postulat jest...

zobacz więcej

Chodzi o sprawę z lat 2014-2015. – Spółki współpracujące m.in. z grupą Lotos oferowały wówczas komponenty do biopaliw, które Lotos kupował po preferencyjnych cenach. Same spółki dzięki tym transakcjom, poprzez przesył faktur z firmy do firmy, mogły wyłudzać podatek VAT. Kontrola skarbowa wykazała, że odpowiedzialność ponosi za to grupa Lotos – relacjonuje reporter TVP Info Tomasz Dunowski. 

 

– Lotos miał większościowy akcjonariat Skarbu Państwa, więc państwo powinno mieć w tym czasie pełny nadzór, ale nie tylko państwo, a także ciała statutowe Lotosu powinny mieć pewien nadzór. Nie wyobrażam sobie, żeby współpracować w zakresie biododatków z firmą, która powstała parę tygodni wcześniej, która nie ma doświadczenia, która nie ma odpowiedniej ekspozycji kapitału – podkreślił w rozmowie z TVP Info Daniel Obajtek

 

Zdaniem prezesa PKN Orlen te wszystkie działania doprowadzały do gorszych wyników spółki, co przekładało się też na budżet, na rozwój szarej strefy i mafii paliwowej. – Więc zadaję sobie pytanie, kiedy wychodzą takie rzeczy: ten cały atak na moją osobę, kwestię połączenia (Orlenu z Lotosem – red.) przez polityków, jednak ma drugie dno – konstatuje Obajtek. 

 

Kontrola skarbowa nadal trwa, więc na tę chwilę nie można wykluczyć, że straty Skarbu Państwa będą jeszcze wyższe i spółka będzie musiała zwrócić więcej do budżetu. 

 

Zobacz także: Baryłka tanieje, a ropa nie. Orlen wyjaśnia, od czego zależy cena

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej