RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Znamy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły w poniedziałek nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022 w kategoriach: Obraz, Słowo, Muzyka oraz Idea. Wręczenie nagród zaplanowano na 5 grudnia.

Jakub Skrzywanek wygrał „Interpretacje” i zdobył Laur Konrada

Jakub Skrzywanek zdobył Laur Konrada, główną nagrodę XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. Dostał ją za...

zobacz więcej

Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. 


Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wskazał, że Nagrody Mediów Publicznych są „wyrazem hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej, twórcom tej kultury”. – Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski, to nie inne sprawy niż kultura są najważniejsze, tylko właśnie kultura. To oferta, którą dostajemy jako media publiczne od twórców kultury, stanowi i przesądza o jakości treści tych mediów, oferty skierowanej do odbiorców – powiedział Czabański. 


Kategoria bardzo trudna i bardzo szeroka 


Dodał, że Nagrody Mediów Publicznych są „z jednej strony hołdem składanym polskiej kulturze, z drugiej strony bardzo realną pomocą dla twórców”. – Nie tylko tych, którzy zdobywają główną nagrodę. Ona ma niebagatelny wymiar materialny, ale również dla tych twórców, którzy biorą udział już w finale, którzy są nominowani, ponieważ ich dzieła, ich twórczość jest przedstawiana w mediach publicznych na dosyć dużą skalę, co się wiąże nie tylko z prestiżem i z popularnością, ale również też ma wymiar materialny – zwrócił uwagę przewodniczący RMN. 


DiCaprio mógł stracić główną rolę w „Titanicu”. Doszło do spięcia z reżyserem

Reżyser „Titanica” James Cameron w najnowszym wywiadzie opowiedział o tym, że Leonardo DiCaprio był o krok od tego, by stracić szansę na zagranie...

zobacz więcej

Prezes Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz wskazał, że kategoria Obraz jest „bardzo specyficzna, obejmuje w zasadzie wszystko”. – Przecież w telewizji zbiega się to, co jest ideą, to, co jest słowem, to, co możemy usłyszeć, to, co możemy pomyśleć, to, co możemy napisać. Tylko że telewizja, w odróżnieniu od pozostałych mediów, musi jeszcze to wszystko ubrać w obraz, pokazać. Często pokazać to, co inni chcieliby wyłącznie wypowiedzieć. Jest to kategoria bardzo trudna i bardzo szeroka, ale też łączy się bardzo mocno z tym, czym są media publiczne i czym jest telewizja publiczna, bo naszym zadaniem jest danie pełnego obrazu rzeczywistości. Ten pełny obraz oznacza, że w przeciwieństwie do mediów komercyjnych nie zawężamy się do tego, co może interesować najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia reklamodawców grupę społeczną. Dajemy pełny obraz, bo docieramy do każdego – mówił Matyszkowicz. 


Nominowani


Do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Obraz nominowano Marię Dłużewską. Autorka ponad 40 filmów dokumentalnych została doceniona przez Kapitułę za „twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie”. 


Nominację uzyskał także Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator. „Od wielu lat w koprodukcji z Telewizją Polską konsekwentnie realizuje serię filmów dokumentalnych »Tajemnice początków Polski«, posiada swój własny styl opowiadania historii, który łączy elementy animacji oraz przetworzonej filmowo grafiki komputerowej z wypowiedziami wybitnych historyków i scenami fabularyzowanymi. W filmach nie tylko przedstawia udokumentowane fakty, ale też stawia odważne pytania, nawet tam, gdzie nie ma jednoznacznych odpowiedzi” – głosi uzasadnienie Kapituły. 

„Dziady” Adama Mickiewicza po raz pierwszy wystawione w Gruzji

Performatywne czytanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza to ich pierwsze publiczne przedstawienie w Gruzji. Odbyło się w teatrze im. D....

zobacz więcej

Szansę na nagrodę otrzymał również Andrzej Mastalerz, aktor filmowy i teatralny, reżyser. Doceniony przez Kapitułę za „oryginalne łączenie talentu aktorskiego z reżyserskim”. W tym roku zadebiutował jako autor adaptacji i reżyser w spektaklu „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” na podstawie dramatu Bronisława Wildsteina. Zagrał w nim również główną rolę Kalibana. „Spektakl w jego reżyserii jest bezkompromisową polemiką z postawą wielu twórców współczesnego środowiska teatralnego. Jest gorzką, ale niepozbawioną ironii refleksją nad stanem duszy i umysłu twórców teatralnych balansujących między siłą tradycji a pustką postkultury. Inscenizacja jest przykładem twórczego rozwinięcia gatunku Teatru Telewizji rezygnującego z poetyki filmu telewizyjnego na rzecz inscenizacji stricte teatralnej” – oceniła Kapituła Nagrody. 


W kapitule nagrody w kategorii Obraz są: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański. 

Nagrody Mediów Publicznych. Poznaliśmy laureatów

W warszawskiej siedzibie TVP ogłoszono w poniedziałek laureatów Nagród Mediów Publicznych 2021. Za „Słowo” uhonorowano Joannę Siedlecką, Elżbieta...

zobacz więcej

Kategoria Muzyka 

 

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka otrzymała Renata Przemyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i aktorka. W uzasadnieniu przywołano opinię artystki, że „w muzyce nie ma granic” i stwierdzono, że ona sama potwierdza to swoją twórczością. 


Nominowanym w tej kategorii jest również dyrygent Łukasz Borowicz, nieoceniony – w ocenie kapituły, promotor polskiej muzyki, który w swoim dorobku ma ponad 100 albumów muzycznych. „Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej” – podkreślono. 


Kolejny nominowany – kompozytor, aranżer, basista, multiinstrumentalista i producent Marcin Pospieszalski, został określony przez kapitułę jako „jeden z najbardziej oryginalnych twórców polskiej sceny muzycznej”. 

Nagrody Mediów Publicznych przyznane. Znamy laureatów

Historyk prof. Andrzej Nowak, tenor Piotr Beczała i reżyser Mirosław Bork otrzymali Nagrody Mediów Publicznych w kategoriach Słowo, Muzyka i Obraz....

zobacz więcej

W skład kapituły kategorii Muzyka wchodzą: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś i Krzysztof Ścierański. 


Kategoria Słowo 


W kategorii Słowo nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2022 uzyskał Ernest Bryll. Jak podano w uzasadnieniu, „Bryll, podobnie jak Iwaszkiewicz, potwierdza starą tezę, że poeta im starszy, tym lepszy. Pisze prosto, bez patosu, ale spod serca na odwieczne tematy poezji – o relacjach z ludźmi, rodzimym, kartoflanym Mazowszu, naszej tradycji, przeszłości, duchach naszych przodków – po prostu o Polsce i Polakach”. 


Szansę na nagrodę otrzymał również Wiesław Helak, który – jak przypomniała Kapituła, „w ostatnich dziesięciu latach napisał i wydał siedem tomów wpisujących się w kresowy nurt literatury polskiej”. „W swoich książkach porusza najbardziej wrażliwe struny polskości i patriotyzmu, trudnej historii Rzeczypospolitej, odnosi się też do zasadniczych współczesnych problemów chrześcijaństwa” – podano w uzasadnieniu. 


Nominację uzyskał ponadto socjolog prof. Andrzej Zybertowicz. Jak wskazano, naukowiec „stał się w ostatnich latach autorem wielu ważnych słów, celnych spostrzeżeń, istotnych diagnoz – zarówno napisanych, jak i wypowiedzianych”. W ocenie kapituły, „twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą ani niezwykłą, tylko literaturą faktu”. „Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązujące w danym momencie „naukowe” trendy” – podano. 

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. „Wzajemny interes świata kultury i mediów”

Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski i Wawrzyniec Kostrzewski zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych przyznawanymi przez...

zobacz więcej

W skład kapituły kategorii Słowo wchodzą: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil. 


Kategoria Idea 


Nagrodę Mediów Publicznych 2022 w kategorii Idea może otrzymać Felicjan Andrzejczak, muzyk, wokalista, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarzy. 


W gronie nominowanych znalazł się ponadto Leszek Długosz, poeta, pieśniarz, kompozytor, legendarny artysta „Piwnicy pod Baranami”, felietonista. „Zasłynął, jako twórca i wykonawca piosenki poetyckiej. Prowadził także programy radiowe i telewizyjne, od lat związany jest z Radiem Kraków” – głosi uzasadnienie Kapituły. 


Nominację uzyskał także Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i dziennikarz. „W swej twórczości podkreśla ważną rolę historii Polski, pokazuje, jak przeszłość odbija swój ślad w teraźniejszości. Pomaga z większym dystansem spojrzeć na to, co się dzieje obecnie” – oceniła Kapituła nagrody. 


W skład Kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea wchodzą prezesi rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej