RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Bez różnicy płci” w Polsce. Dziś mija ważna rocznica

Dziś mija 104. rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych (fot. arch. PAP/Tomasz Żurek, zdjęcie ilustracyjne)
Dziś mija 104. rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych (fot. arch. PAP/Tomasz Żurek, zdjęcie ilustracyjne)

Dziś mijają 104 lata od uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. 28 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”. 

Dlaczego Tusk traci, a Morawiecki zyskuje? Politolog nie ma złudzeń

Najwięcej badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, duży wzrost notowań zaliczył premier Mateusz Morawiecki. Z podium wypadł Rafał Trzaskowski,...

zobacz więcej

Prawa wyborcze dla kobiet w Polsce zadeklarował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który został utworzony w Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku.


Jego premierem był jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej Ignacy Daszyński (1866–1936).


Program rządu przedstawiono w manifeście, ogłoszonym 7 listopada 1918 r., w którym napisano m.in.: „Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mającym 21 lat skończonych”.


Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej