RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„The Telegraph”: Wojna rozbija nasze złudzenia co do niemieckich elit

  „Niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę” (fot. Shutterstock/canadastock)
„Niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę” (fot. Shutterstock/canadastock)

Najnowsze

Popularne

Arogancka, niekompetentna i skorumpowana: wojna rozbija nasze złudzenia co do niemieckich elit – pisze na łamach „The Telegraph” dziennikarz Daniel Johnson. „Będąc zakładnikiem Putina, niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę” – dodaje Johnson.

Patrioty dla Ukrainy. Ambasador Polski przy NATO: To kwestia umowy Berlina i Kijowa

Często słyszeliśmy w ostatnich miesiącach z Berlina, że są jakieś umowy w NATO, że np. nie wolno przekazywać Ukrainie ciężkiego sprzętu czy...

zobacz więcej

„Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kto wygra wojnę na Ukrainie, ale jeden naród już poniósł katastrofalną utratę prestiżu – Niemcy. Polityczni i biznesowi liderzy największej europejskiej gospodarki nie tylko nie udzielili Ukraińcom pomocy, której tak rozpaczliwie potrzebują, ale w swoich kontaktach z Rosją zostali zdemaskowani jako w najlepszym razie naiwni – a w najgorszym jako współwinni” – oznajmił Johnson.   

   

Jak zauważył dziennikarz, kryzys przywództwa niemieckiego pogłębił się, gdy kanclerz Niemiec, twierdził, że spełnia swoją obietnicę wysłania broni na Ukrainę – ale niemiecki tabloid „Bild” ujawnił, że potajemnie odmówił każdej pozycji ciężkiego sprzętu, o którą prosił Kijów.


„Po tym jak Scholz wykreślił z listy czołgi i artylerię, pakiet pomocowy o wartości 1 mld euro (836 mln funtów) został zredukowany o ponad dwie trzecie” – pisze brytyjski publicysta.   

   
„Nie jest przesadą stwierdzenie, że niemiecki establishment cierpi teraz na pełnowymiarowe załamanie nerwowe. Obserwatorzy są zszokowani skalą niekompetencji, a nawet korupcji, która sprawiła, że kraj jest zależny od Rosji i nie chce rozplątać więzi z Kremlem sięgających dziesięcioleci. Przeprosiny i wymówki wciąż napływają, ale służą jedynie pogłębieniu kryzysu” – zaznacza Johnson.   

  

„Z obawy przed staniem się »partią wojenną« Scholz i jego towarzysze z Socjaldemokracji odmawiają Ukrainie czołgów, samolotów, rakiet i artylerii, bez których nie może ona oprzeć się »operacji specjalnej«  Putina – co jest złowrogim echem nazistowskiego terminu Sonderbehandlung, oznaczającego eksterminację” – pisze Johnson.


Dodaje, że „są niemieccy politycy, którzy zauważają fatalne konsekwencje polityki rządu Scholza”, znajdują się głównie na opozycji, ale i w koalicji rządzącej Annalena Baerbock zdaje się stać na innym stanowisku niż Scholz. Stosunek do Rosji staje się według niego istotną linią podziału w niemieckiej polityce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej