RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Aresztowana „Rzeczywistość”? MKiDN reaguje na artykuł „GW” o obrazie Malczewskiego

Resort zapowiada zdecydowane kroki prawne (fot. Krystian Maj / Forum)
Resort zapowiada zdecydowane kroki prawne (fot. Krystian Maj / Forum)

Na stronie internetowej warszawskiej edycji „Gazety Wyborczej” pojawił się artykuł zatytułowany „Ministerstwo Kultury wysłało policję, by aresztowała obraz, który na aukcji miał osiągnąć rekordową w Polsce cenę”. Podobnie sprawę przedstawiło również kilka innych redakcji. Tymczasem o zabezpieczeniu obrazu decyduje prokuratura. W oświadczeniu MKiDN wyjaśniono całą sprawę, a wobec podmiotów rozpowszechniających nieprawdziwe informacje resort zapowiedział podjęcie zdecydowanych kroków prawnych.

Pracownik „Gazety Wyborczej” rozpowszechnia fake news o TVP

Profil Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” na Twitterze zalany jest wulgarnymi grafikami uderzającymi w PiS i wspierającymi Donalda...

zobacz więcej

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi roli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zabezpieczenia przez prokuraturę obrazu Jacka Malczewskiego pt. »Rzeczywistość«, MKiDN informuje, że zabezpieczenia obrazu jako dowodu rzeczowego na potrzeby postępowania karnego dokonała prokuratura” – czytamy w oświadczeniu. 


Resort poinformował , że „to prokuratura decyduje o sposobie i miejscu zabezpieczenia dzieła”.


„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego formalnie obecnie nie jest stroną w tej sprawie, a o terminie i trybie zabezpieczenia obrazu zdecydowała prokuratura” – podkreślono.


„Szczególnie nieprawdziwa jest zatem informacja podana przez portal warszawa.wyborcza.pl, że »Ministerstwo Kultury wysłało policję, by aresztowała obraz, który na aukcji miał osiągnąć rekordową w Polsce cenę«” – napisano.


Resort zapowiedział podjęcie „zdecydowanych kroków prawnych” wobec podmiotów „rozpowszechniających nieprawdziwe informacje dotyczące działań i roli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. 

Ministerstwo edukacji prostuje fake news „Gazety Wyborczej”

W artykule „Gazety Wyborczej” zawarte zostały nieprawdziwe informacje dotyczące ministra Przemysława Czarnka – przekazał resort edukacji i nauki,...

zobacz więcej

Prawda o „Rzeczywistości”


„Zaginiony obraz pojawił się na popularnym zagranicznym portalu aukcyjnym w grudniu 2021 r. i już wtedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania zmierzające do ustalenia losów obrazu i jego aktualnego statusu prawnego” – czytamy.


Resort wyjaśnia, że Dom Aukcyjny DESA Unicum 7 lutego 2022 r. otrzymał informację, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „prowadzi intensywne działania w celu uzyskania szczegółowych informacji o proweniencji obrazu Jacka Malczewskiego (olej, płótno, ok. 110 x 220 cm), wystawionego pierwotnie na sprzedaż na portalu aukcyjnym w Niemczech”. 


„Nie są zatem prawdziwe informacje przekazane przez DESA Unicum, jakoby Ministerstwo wskazało, że nie może potwierdzić objęcia obrazu działaniami restytucyjnymi ze strony Polski. Ministerstwo zwróciło się wówczas także do Domu Aukcyjnego DESA Unicum o udostępnienie uzyskanych informacji dotyczących proweniencji obrazu w celu przyczynienia się do wyjaśnienia jego losów” – twierdzi resort.  


„Zważywszy na istnienie poważnych przesłanek uzasadniających podejrzenie, iż obraz był przedmiotem przestępstwa, MKiDN złożyło odpowiednie zawiadomienie do organów ścigania już 25 marca 2022 r. (a więc na kilka miesięcy przed wystawieniem obrazu na sprzedaż przez Dom Aukcyjny DESA Unicum)” – czytamy w oświadczeniu. 


Zaznaczono, że „Muzeum Narodowe w Warszawie, do którego prokuratura zwróciła się o zabezpieczenie obrazu, jest profesjonalną instytucją kultury wyspecjalizowaną w tego rodzaju czynnościach”. Zaznaczono również, że „ze względu na bardzo krótki czas w jakim Muzeum zostało poproszone przez Prokuraturę o pomoc w zabezpieczeniu i transporcie obiektu, konieczne było zastosowanie innych praktykowanych metod pakowania, które również gwarantują jego bezpieczeństwo”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej