RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dlaczego Tusk traci, a Morawiecki zyskuje? Politolog nie ma złudzeń

Donald Tusk, Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Albert Zawada; Leszek Szymański)
Donald Tusk, Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Albert Zawada; Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Najwięcej badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, duży wzrost notowań zaliczył premier Mateusz Morawiecki. Z podium wypadł Rafał Trzaskowski, a szef PO Donald Tusk to polityk, któremu nie ufa najwięcej Polaków – tak wynika z nowego sondażu CBOS. Jego wyniki skomentował w rozmowie z portalem tvp.info socjolog prof. Henryk Domański. – Polska uzyskuje większe znaczenie na forum międzynarodowym jako sojusznik USA i NATO – ocenia komentując wzrost zaufania do polityków rządu.

Komisja zbada wpływ Rosji na bezpieczeństwo energetyczne Polski [WIDEO]

Powstanie komisja do zbadania polityki energetycznej Polski w latach 2007-2015.

zobacz więcej

Według sondażu największym zaufaniem badanych cieszą się: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia. Największą nieufność ankietowani wyrażają wobec szefa PO Donalda Tuska. 

  

Jak wskazuje sondaż, zaufanie do szefa rządu wzrosło do 41 proc. – o 4 pkt proc. względem ubiegłego miesiąca, o 2 pkt zmniejszył się zaś odsetek badanych deklarujących w stosunku do niego nieufność. 

  

Szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska zaufaniem obdarza 29 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt), 57 proc. pytanych wyraża jednak w stosunku do niego nieufność (wzrost o 2 pkt proc.) 

 

Więcej osób ufa Kaczyńskiemu niż Tuskowi


Wyniki sondażu skomentował w rozmowie z portalem tvp.info prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. Ocenił, że „najistotniejszą" kwestią jest wysoka pozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który jest wyżej w rankingu zaufania od szefa PO Donalda Tuska. 

 

Politolog zwraca uwagę, że wiceszef PO Rafał Trzaskowski, który jest „potencjalnie największym zagrożeniem politycznym”, nie odzyskał zaufania, a zaliczył spadek i do tego wzrost nieufności. 

Sondaż: duży wzrost zaufania do Morawieckiego, Tusk liderem rankingu nieufności

Liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda – wynika z nowego sondażu CBOS. Drugie miejsce, z takim samym...

zobacz więcej

– Mamy do czynienia ze stabilnością i poprawą notowań premiera Mateusza Morawieckiego – mówi Domański. Jest to w jego ocenie związane z działaniami rządu ws. Krajowego Planu Odbudowy i poprawy relacji z Unią Europejską oraz z działaniami, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. 

 

– Polska uzyskuje większe znaczenie na forum międzynarodowym jako sojusznik USA i NATO – komentuje profesor. Zaznacza, że w tej materii szczególnie aktywni są prezydent i premier, co daje odzwierciedlenia w zaufaniu do nich. – Jeśli chodzi o ocenę polskiego rządu, to jest to generalnie tendencja wzrostowa – zaznacza nasz rozmówca, komentując ranking CBOS.

 

Wysoka pozycja Błaszczaka


Mówi też o wysokiej pozycji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, która jego zdaniem wynika z tego, że zwiększyło się zaufanie Polaków do wojska strzegącego „naszych granic i bezpieczeństwa”.


– Błaszczak jest mocno widoczny w mediach. Jest szczególnie eksponowany – mówi Domański zaznaczając, że sposób, w jaki minister obrony się komunikuje, wzbudza zaufanie, bo jest „bardzo rzeczowy i konkretny”.

 

Pytany, dlaczego na czele rankingu nieufności stoi Donald Tusk, Domański ocenił, że elektorat Platformy Obywatelskiej jest rozczarowany, iż powrót Tuska do krajowej polityki nie spowodował obniżenia poparcia dla PiS. – Ono się utrzymuje na podobnym poziomie od powrotu Tuska na fotel przewodniczącego – mówi. 

Wnioski o niższą taryfę za energię. W środę mija termin ich składania

30 listopada to ważna data dla małych i średnich firm, samorządów i podmiotów samorządowych i innych. W tym dniu mija termin na złożenie wniosku,...

zobacz więcej

Tusk się zużył?


Wskazał, że poparcie PO w sondażach wzrosło do poziomu, kiedy partią kierował Grzegorz Schetyna. Według politologa elektorat PO wie, że Tuskowi nie udało się doprowadzić do stworzenia jednej listy opozycyjnej i wszystko wskazuje na to, że się to nie uda. 

 

– Oceniają go jako polityka, który się zużył. Jako takiego, który nie przystaje do obecnej sytuacji i który był dobry przed laty, a teraz powinien ustąpić na korzyść reprezentanta młodego pokolenia – komentuje profesor, w ocenie którego to rzutuje na negatywne oceny Tuska zarówno w elektoracie PO jak i innych partii. 

 

Zwraca też uwagę, że na niekorzyść Tuska działa jego agresywność i brak programu. – On nie może budzić zaufania, bo nie wiadomo, na co się głosuje – stwierdził Domański.


Dodał, że Tusk unika formułowania programu wyborczego. – Wolty, zmiany i bardzo silne zaangażowanie emocjonalne Tuska obniżają jego skuteczność – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej