RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zaskakujące doniesienia z Syberii. Co zrobił Rosjanin, by uniknąć zesłania na front?

Mobilizacja w Rosji oficjalnie się zakończyła, nieoficjalnie ciągle trwa (fot. Arkady Budnitsky/Anadolu Agency via Getty Images)
Mobilizacja w Rosji oficjalnie się zakończyła, nieoficjalnie ciągle trwa (fot. Arkady Budnitsky/Anadolu Agency via Getty Images)

W nowosybirskiej Wyższej Szkole Dowodzenia Wojskowego jeden z poborowych postrzelił się w nogę. Zrobił to, by uniknąć wysłania na ukraiński front – donosi należący do Radia Swoboda portal Sibir.Realii.

Estoński minister obrony: Siły zbrojne Rosji odbudują się raczej prędzej niż później

Trwająca od ponad dziewięciu miesięcy wojna nie osłabiła znacząco potencjału militarnego Rosji, jej siły zbrojne odbudują się raczej prędzej niż...

zobacz więcej

– Jego kolega z namiotu powiedział, że chłopak został dosłownie złapany w domu, sam nie chciał iść na wojnę, ale nie miał możliwości ukrycia się przed wojskową komendą uzupełnień. W końcu rozwiązał problem w ten sposób – mówi portalowi Roman, jeden ze zmobilizowanych mężczyzn. 

 

W jego ocenie „być może wynikało to również z tego, że wśród zmobilizowanych dużo mówi się o rodakach, którzy już zostali wysłani w strefę wojny”. – Jako cywil nigdy nie słyszał za wiele o panujących tam warunkach. Tutaj nie da się uniknąć tych rozmów, więc zwariował – dodał Roman. 

 

Według źródeł dziennikarzy poszkodowany trafił do szpitala. Szkoła wojskowa nie skomentowała tej sytuacji. Oficer dyżurny szkoły dowódczej nie mógł ani potwierdzić, ani zaprzeczyć doniesieniom o incydencie. 

 

Od początku mobilizacji, jeszcze przed dotarciem na front zginęło w Rosji wielu poborowych, m.in. przez problemy zdrowotne, samobójstwa i w wypadkach. Krewni Aleksandra Kołtuna, który zmarł w Wyższej Szkole Dowodzenia w Nowosybirsku, przekazali, że na jego ciele było wiele siniaków i innych „śladów nagłej śmierci”, ale lekarze oświadczyli, że przyczyną śmierci był atak serca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej