RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Komisja zbada wpływ Rosji na bezpieczeństwo energetyczne Polski [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki poinformowali o zaprezentowaniu Sejmowi projektu ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ws. bezpieczeństwa energetycznego. Jej zadaniem będzie zbadanie wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022.

Propozycja Patriotów PR-ową sztuczką? Nowe informacje niemieckich mediów

„Gest solidarności” niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, jakim miało być udostępnienie Polsce baterii Patriot, to efekt wykonania przez...

zobacz więcej

– To projekt, zamysł ustawy, zamysł dotyczący powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną Polski w latach 2007-2022. Ta sprawa stała się przedmiotem kontrowersji i dobrze by było, żeby wszystkie pytania zostały wyjaśnione – powiedział Jarosław Kaczyński. 


Prezes PiS zaznaczył, że nie będzie to komisja śledcza.Sprawę komentował również szef rządu Mateusz Morawiecki. Pytał m.in. „jak to się stało, że podpisywano umowy z głębszym uzależnieniem od Moskwy?” 


– Jak to się stało, że podpisywano umowy, w wyniku których coraz większa ilość surowców była ściągana z Moskwy? Wprowadzono przepisy umożliwiające nabywanie udziałów w polskich spółkach przed podmioty rosyjskie? To trzeba wyjaśnić. Biznesowe umowy były pisane krwawy atramentem. Dochodziło do paraliżu całych branż – tłumaczył premier Morawiecki.
Co robią polscy dyplomaci na Ukrainie? Rzecznik MSZ ostrzega przed dezinformacją

Wpisy dotyczące przygotowań do referendum na temat przyłączenia do Polski zachodnich regionów Ukrainy to dezinformacja – napisał na Twitterze...

zobacz więcej

Podczas konferencji dziennikarze dopytywali, na jakiej zasadzie będzie działała komisja, jeśli nie ma funkcjonować na wzór komisji śledczych.


Jarosław Kaczyński powiedział, że chodzi o coś, „co przypomina, czy będzie przypominać, jeżeli sprawa zostanie sfinalizowana, tę komisję, która zajmowała się reprywatyzacją w Warszawie i po dziś dzień się zajmuje”. Podkreślił, że taki organ składałby się nie tylko z parlamentarzystów i miałby większe możliwości.


Apel Kaczyńskiego ws. „walki politycznej” w Polsce


Prezes PiS podkreślił, że sprawa, którą ma zająć się ta komisja, dotyczy przeszłości, ale też i przyszłości. Jak dodał, chodzi o to, żeby wszystkie te sprawy zostały opinii publicznej przedstawione.– Jeśli trzeba będzie wyciągać jakieś dalej idące wnioski, to (chodzi o to), żeby te wnioski zostały wyciągnięte – zaznaczył.


– W naszym życiu publicznym jest bardzo wiele nieprawdy. Walka polityczna właściwa w kraju demokratycznym jest rzeczą, od której nie można się uchylać i która jest ceną demokracji, ceną praw obywatelskich, ceną wpływu obywateli na bieg spraw publicznych. Ale ta walka polityczna nie powinna się odbywać w zupełnym już oderwaniu od prawdy, zupełnym oderwaniu od faktów – powiedział Kaczyński.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej