RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sondaż: duży wzrost zaufania do Morawieckiego, Tusk liderem rankingu nieufności

Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi i Albert Zawada)
Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi i Albert Zawada)

Liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda – wynika z nowego sondażu CBOS. Drugie miejsce, z takim samym odsetkiem wskazań, zajmują premier Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia. Najwięcej badanych nie ufa Donaldowi Tuskowi.

W 2011 r. Niemcy oferowali Polsce 12 Patriotów. Dostali taką odpowiedź

Gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, Niemcy proponowali nam zakup 12 baterii Patriot. – Wtedy politycy Platformy nie byli zainteresowani, a...

zobacz więcej

W listopadzie liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda. Zaufanie wobec niego zadeklarowało 54 proc. ankietowanych (o 3 pkt proc. więcej niż miesiąc temu). Nieufność do głowy państwa wyraża 35 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.). 

  

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zajmują ex aequo premier Mateusz Morawiecki i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Obu politykom ufa po 41 proc. ankietowanych. 

  

W stosunku do Szymona Hołowni tak jak dotychczas zaufanie jest nastawieniem przeważającym, nie ufa mu 34 proc. respondentów (o 7 pkt proc. mniej niż głosów zaufania). Notowania szefa Polski 2050 od ubiegłego miesiąca nie zmieniły się znacząco. 

  

Ranking zaufania. Duża zmiana u Morawieckiego


Z kolei zaufanie do szefa rządu wzrosło o 4 pkt proc., o 2 pkt zmniejszył się odsetek badanych deklarujących w stosunku do niego nieufność. Jednak w ocenach premiera nadal przeważają negatywne noty – Mateuszowi Morawieckiemu nie ufa 48 proc. badanych, a więc o 7 pkt proc. więcej niż wyraża zaufanie.

  

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cieszy się zaufaniem 40 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). 41 proc. badanych deklaruje jednak w stosunku do tego polityka nieufność (wzrost o 3 pkt proc.). 


Mularczyk o reparacjach: Niemcy nie poczuwają się do odpowiedzialności

Wystosowałem 50 not do krajów członków Rady Europy, NATO i Unii Europejskiej, ale też innych krajów ważnych z naszego punktu widzenia;...

zobacz więcej

Kolejne miejsce zajmuje wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zaufanie do tego polityka deklaruje 39 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 34 proc. (wzrost o 1 pkt). 

  

Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.). Jednak w ocenach szefa rządzącej formacji dominuje nieufność. Nastawienie takie wyraża obecnie 55 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt). 

  

Lider PSL-Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak Kamysz cieszy się zaufaniem 33 proc. badanych, a 30 proc. respondentów deklaruje nieufność (wzrost o 2 pkt proc.). 


Tusk liderem rankingu nieufności


30 proc. ankietowanych ma zaufanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (wzrost o 3 pkt proc.). Nie ufa jej 34 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt). 

  

Szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska zaufaniem obdarza 29 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt), 57 proc. pytanych wyraża jednak w stosunku do niego nieufność (wzrost o 2 pkt proc.). 

Wiceminister edukacji: Szkoła przygotowana na kolejną falę uchodźców

Polska szkoła jest przygotowana na przyjęcie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. W tym momencie mamy w naszych szkołach 190 tys. dzieci z Ukrainy i...

zobacz więcej

Na kolejnych pozycjach rankingu lokują się: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (27 proc. deklaracji zaufania, wzrost o 2 pkt i 28 proc. – nieufności, wzrost o 1 pkt) oraz szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (27 proc. deklaracji zaufania, spadek o 1 pkt i 56 proc. – nieufności, wzrost o 3 pkt). 

  

24 proc. badanych deklaruje zaufanie do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (wzrost o 1 pkt proc.). Nie ufa mu 37 proc. ankietowanych.

  

Szef MSZ Zbigniew Rau cieszy się zaufaniem 23 proc. respondentów (tyle samo ile w październiku). Nie ufa mu 15 proc. ankietowanych. Dla dużej części respondentów szef MSZ wciąż pozostaje jednak postacią anonimową, jego nazwisko i wizerunek nic nie mówią 45 proc. ankietowanych.

  

Na końcowych pozycjach rankingu lokują się: polityk Konfederacji WiN, były kandydat tej formacji na prezydenta Krzysztof Bosak (22 proc. deklaracji zaufania i 37 proc. nieufności, spadek o 2 pkt) oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (21 proc. deklaracji zaufania i 30 proc. nieufności, spadek o 2 pkt proc.). 

Na kolejnym miejscu znalazł szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk – polityk nieidentyfikowany przez blisko połowę ankietowanych i, co za tym idzie, oceniany przez stosunkowo wąską grupę respondentów (21 proc. deklaracji zaufania, wzrost o 5 pkt proc. i 18 proc. deklaracji nieufności). 

Gowin i Kołodziejczak razem do wyborów? Wypij o możliwej wspólnej liście

Jeżeli chcemy wygrać z obozem rządzącym, potrzebne są jak najsilniejsze bloki wyborcze; możliwe jest stworzenie wspólnej listy z PSL, być może...

zobacz więcej

Ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi ufa 21 proc. badanych, a nie ufa - 50 proc. Z kolei wicepremierowi, ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi ufa 21 proc. ankietowanych, a nie ufa mu 48 proc. 

  

Tyle samo deklaracji zaufania uzyskała także uwzględniona po raz pierwszy w listopadowym sondażu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Mimo stosunkowo niedługiego stażu ministerialnego jest ona osobą dość dobrze znaną. Rozpoznaje ją 62 proc. badanych. Przez identyfikujące ją osoby odbierana jest ambiwalentnie – podobnie często spotyka się z zaufaniem, co z nieufnością ankietowanych (21 proc. deklaracji zaufania i 23 proc. – nieufności).

  

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 listopada na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 58,5 proc. metodą CAPI, 24 proc. – CATI i 17,5 proc. – CAWI). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej