RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wnioski o niższą taryfę za energię. W środę mija termin ich składania

30 listopada to ważna data dla małych i średnich firm, samorządów i podmiotów samorządowych i innych. W tym dniu mija termin na złożenie wniosku, aby skorzystać z obniżonej taryfy za energię w kwocie 785 zł za MWh – przypomniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Cena maksymalna na gaz. Min. Moskwa: Wymusimy głosowanie w UE

Wymusimy głosowanie ws. ceny maksymalnej na gaz – powiedziała w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu unijnych...

zobacz więcej

– 30 listopada to ważna data dla małych i średnich firm, samorządów, podmiotów samorządowych, podmiotów świadczących działalność wrażliwą, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, kościołów i wszystkich tych podmiotów, które będą korzystać ze specjalnych rozwiązań w sprawie energii, czyli z taryfy za prąd na poziomie 785 zł za MWh. 30 listopada mija termin na złożenie oświadczenia do swojego dostawcy energii, żeby móc skorzystać ze specjalnego wsparcia w ramach tej obniżonej taryfy – mówiła min. Moskwa.

 

Dodała, że to rozwiązanie działa wstecz, a więc dotyczy nie tylko przyszłych rachunków za energię elektryczną.

 

– Jeśli ktoś od 24 lutego zapłacił za energię więcej niż te 785 zł, to trzeba pamiętać, że rozwiązanie to nie działa wyłącznie do przodu, lecz także wstecz, a więc będzie wyrównanie do tej stawki, która została zamrożona od 1 dnia wojny – powiedziała Anna Moskwa.

„Korytarz cenowy na gaz”. Co to oznacza?

Komisja Europejska przedstawiła projekt korytarza cenowego na gaz – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ustaleń szczytu...

zobacz więcej

Ceny energii zostały zamrożone na mocy ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Wprowadza ona mechanizm maksymalnych cen energii, który ma chronić uprawnionych odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu. 

 

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna ma być na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

 

W rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej