RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja grozi kolejnemu państwu. Ostrzeżenia przed „wkroczeniem na drogę Ukrainy”

Co dalej? Zdecyduje Putin (fot. SHutterstock/Dmitriy Kandinskiy)
Co dalej? Zdecyduje Putin (fot. SHutterstock/Dmitriy Kandinskiy)

Najnowsze

Popularne

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej ostrzegła Kirgistan przed „wkroczeniem na drogę Ukrainy”, jeśli kraj ten zacznie zmieniać rosyjskie nazwy dzielnic Biszkeku – podała agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na stację radiową Moscow Speaks. Groźbę wystosowała zastępczyni szefa międzynarodowego komitetu niższej izby rosyjskiego parlamentu Swietłana Żurowa.

Putin ośmieszony przez prezydenta Kirgistanu? Ubaw w sieci [WIDEO]

Władimir Putin przez lata upokarzał liderów innych państw spóźniając się na spotkania z nimi. Teraz role się odwróciły. Ostatnio kamery...

zobacz więcej

Powodem gróźb była chęć kirgiskich polityków do dekomunizacji i derusyfikacji nazw dzielnic stolicy Kirgistanu. Wniosek o to wniósł przewodniczący parlamentu republiki Nurłan Szakiew.

 

Żurowa nazwała oświadczenie Szakiewa „pierwszym krokiem w kierunku całkowitego odrzucenia języka rosyjskiego” w Kirgistanie. Zaznaczyła, że „od tego też zaczęły się wydarzenia na Ukrainie”.

 

– To na pewno wpłynie na prawa Rosjan w Kirgistanie, których mieszka tam wielu. A potem następnym etapem będą szkoły; jeszcze trochę i będzie jak w Gruzji, gdzie młodzież praktycznie nie mówi po rosyjsku – powiedziała rosyjska deputowana Dumy Państwowej FR.

Jej zdaniem kwestia ta może być przedmiotem dyskusji na najwyższym szczeblu państwowym w Rosji. Żurowa zapowiedziała, że ​​informacje o działaniach Szakiewa zostaną przekazane Władimirowi Putinowi, aby „zgłosił uwagi” prezydentowi Kirgistanu Sadyrowi Dżaparowi.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej