RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Siarczysty mróz w Polsce już niebawem. IMGW o ataku zimy: Będzie nawet –20 st.

Mroźny wyż znad Rosji zbliża się do Polski (fot. Daniel Dmitriew / Forum)
Mroźny wyż znad Rosji zbliża się do Polski (fot. Daniel Dmitriew / Forum)

Nad Polskę nadciąga wyż znad Rosji, który spowoduje silne mrozy w kraju, szczególnie na Podlasiu. Z długoterminowych modeli prognozy pogody IMGW wynika, że może być nawet do –20 st. w nocy i do –12 st. w dzień. Rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem tvp.info wskazuje jednak, że nie należy spodziewać się dużych opadów śniegu.

Tragedia po meczu. Kibic utopił się w rowie melioracyjnym

Na jednym z osiedli w Zamościu doszło do tragicznego wypadku. Strażacy wydobyli z rowu melioracyjnego zwłoki 34-latka. Służby zawiadomił jego...

zobacz więcej

Rzecznik IMGW opierając się na 14-dniowym modelu prognozy pogody przekazał, że chłodne powietrze, które teraz znajduje się kilkaset kilometrów na wschód od Polski, na początku grudnia dotrze do naszego kraju – szczególnie do krańców wschodnich.


– Według dzisiejszych prognoz na początku grudnia na wschodzie kraju, tam gdzie dotrze wyż Eric, może być nawet od –12 do –14 st. – wskazuje Walijewski. 

 

Takich mrozów dawno nie było


Jak dodał, na tym atak mrozu się nie skończy, bo modele długoterminowe wskazują, że w połowie grudnia będzie jeszcze mroźniej. Wyjaśnia, że zgodnie z nimi pod koniec pierwszej dekady miesiąca w ciągu dnia będzie nawet do -12 st. W nocy – nawet około -20 st. Zaznacza, że te ekstremalnie niskie wartości wystąpią jedynie na Podlasiu.

 

Walijewski mówi, że w pozostałej części kraju również wystąpią silne mrozy, od -2 do -10 st. Jednak temperatura na krańcach zachodnich może być nawet na plusie. – Widać możliwą dużą amplitudę temperatur na przestrzeni Polski południowo-zachodniej i północno-wschodniej. Ta różnica to nawet 15 st. – mówi rzecznik IMGW. 

Jak wskazuje, tak niska temperatura w grudniu nie powinna dziwić. Dodaje, że mimo prognoz wskazujących na to, iż zbliżająca się zima ma być cieplejsza, tak ekstremalnych mrozów należy się spodziewać.

 

Walijewski mówi, że to nie będzie klasyczny atak zimy, bo nie należy się spodziewać dużych opadów śniegu. – To powietrze nie będzie wilgotne, a w związku z tym nie widać opadów śniegu na modelach – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej